İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Muallâ”

 

                  Fotoğraf: HIFZI TOPUZ

Folkart Gallery, 2020’nin ilk sergisinde proje direktörlüğünü Fahri Özdemir, küratörlüğünü ise Özdemir Erdem’in yaptığı, resim sanatımızın özgür ve özgün paleti Fikret Muallâ’ya ev sahipliği yapıyor. Sergide sanatçıya ait mektup, kitap ve kişisel eşyalar, özel ve kurumsal koleksiyonlardan derlenen eserleriyle buluşacak. 28 Şubat –17 Mayıs arası izlenecek sergi, beraberinde 400 sayfalık bir yayımı da getiriyor.

                   Fotoğraf: ARA GÜLER

Fikret Muallâ Her ne kadar “tüm ekollerin dışındayım”dese de, Avni Arbaş, Hakkı Anlı, Albert Bitran, Hale Asaf, Abidin Dino, Nejad Melih Devrim, Remzi Paşa, Mübin Orhon gibi imzalar ile aynı “ekol”de anılan; bohem, sıra dışı yaşamı ile de kayıtlara geçen Fikret Muallâ Saygı, 28 Şubat ve 17 Mayıs 2020 arasında izlenebilecek sergisinde, tümü kayıtlı ve sertifikalı 55 özgün çalışması ile izleyici karşısında olacak.

               Fotoğraf: İLHAN ARAKOM

Fikret Muallâ resimlerinin konularını, çoğunlukla kahveler, barlar vesokaklar gibi, Paris yaşamının gündelik ayrıntıları oluşturuyor. İçinde yaşadığı bohem çevrenin insanını resmine konu olarak alan Muallâ, daha çok guvaş tekniğine yakınlık duyup, bu teknikle çok hızlı çalışabilmiş olmakla birlikte, yağlıboyayı da suluboya ve guvaşı kullandığı ustalıkla kullanmasıyla tanınıyor. Akademik ve eleştirel çevrelerde ise, resmin kuramsal sorunları üzerine çalışmalar gerçekleştirmeyen sanatçının, çağdaş akımlara katılmadığı görüşü, ağır basıyor.

                Fotoğraf: SAFDER TARİM

Kapak Fotoğrafı: İLHAN ARAKOM

 

 

Fikret Muallâ’nın  Eserlerinden Örnekler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir