Hoşgeldiniz  

UYANIŞ Resim ve Heykel Sergisi

piece of ART News | 01 Mayıs 2019 | Etkinlikler, Genel Haberler A- A+

 

“ UYANIŞ ”

FULYA OKBAY – HÜLYA KÜPÇÜOĞLU – NERMİN ÜLKER

RESİM & HEYKEL SERGİSİ

 

Kirli ve yosunlu kiremitlerin gitgide artan bir ışık altında nasıl canlanıp hareket eder gibi olduklarını, ağaçlardan ve çatılardan yükselen tül gibi bir buğunun nasıl bu aydınlığın içinde eriyip kaybolduğunu görmek insana cesaret veriyordu. “İlkbahar gibi bir mevsimi olan bu dünya, üzerinde yaşanmaya değer… Ne olursa olsun”*

Uyanış…İlkbahar mevsiminde doğanın uyanışı, yeniliklere, güzelliklere, mutluluğa, barışa, başarıya, umuda, sevgiye uyanış…Hayatımızdaki yepyeni başlangıçlar yeniden doğuş ve bir uyanış.

Heykeltraş Nermin Ülker ‘Pencere’ olarak isimlendirdiği çalışmalarında insanların bakmak istedikleri pencereleri tanımlar. Sınırlandırılmış çerçeveler insanın bakış açısını belirler. Bakmak, baktığını görebilmek ve görebildiğini hissedebilmek kişiyle ilgili olarak değişkenlerdir. Çizilen sınırlar bazen köşeli bazen yuvarlaktır. Bireyin her sabah baktığı uyanışın simgesi olan pencerenin çerçevesi genişler, daralır ya da sonsuzlaşır.

Sanatçı Fulya Okbay çalışmalarında doğadaki uyanışı insan yüzleriyle tanımlar. Yarı insan yarı bitki çalışmaları insanı doğa ile bütünleştirir. İnsan yüzlerinin yarısında yer alan bitki örtüsü yerini bazen bina iskeletine bırakır. Fulya Okbay bu çalışmalarıyla canlıların nefes alacak yerinin kalmadığı, yüksek apartmanlarla kaplanan şehirlerimize kısaca çevre felaketine de parmak basmak ister. Çevreye karşı duyarlı olmaları için insanlığa seslenir, onları uyandırmaya çalışır.

Sanatçı Hülya Küpçüoğlu ise gerek yaptığı enstalasyon gerekse resimsel çalışmalarında bizlere adeta ağacın hikayesini anlatır. Dili olsa da keşke konuşabilse doğadaki ulu ağaçlar. Onlara tercüman olan Küpçüoğlu yaptığı enstalasyon çalışmasında Türk kültüründe sıklıkla kullanılan tespihten esinlenir. Müslüman halkın, dualarında elinden düşürmediği tespih imgesel olarak kağıttan üretilir ve tespih toplarının üzerine ağaçların resmi yapılır. Yaşadığımız beton yığını şehirlerimizde böyle bir doğa duasına ihtiyaç duymak şüphe götürmeyen bir gerçektir.

Bu dünyada ne olursa olsun yaşanmaya değer olduğunu hissettiğimiz mevsimlerin en güzeli ve renklisi olan ilkbaharda doğanın uyanışını sanatçıların eserleriyle, hissediyor ve yaşıyoruz. Bude Art &Architecture’ın, Feride Çelik küratörlüğünde düzenlediği “UYANIŞ” Resim ve Heykel Karma Sergisi 4-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bude Psikoterapi Merkezi’nde izlenebilir.

 

*Sabahattin Ali, İçimizdeki Şeytan

 

224 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle