İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tuvallere Yansıyan Öyküler

Ressam Esra Şatıroğlu’nun “Kayıp Kitap” adlı sergisi, 13 Ocak – 17 Şubat 2018 tarihleri arasında ddesign gallery’de izlenebilir.

Ressam Esra Şatıroğlu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde aldığı seramik eğitiminin ardından Yeditepe Üniversitesi’nde Resim sanatı üzerine yüksek lisansını tamamladı. Aynı üniversitede doktorasına devam eden sanatçı, eserlerinde aldığı eğitimlerin teknik altyapısını birleştirerek yeni bir görsel sentez yaratıyor. Sanatçının, Kundelina Yoga, kent, şiir ve edebiyattan beslenen çalışmaları, çok katmanlı yapısıyla izleyiciyi bir arayışa davet ediyor.

 

Küratör ve Sanat Tarihçisi Nilgün Yüksel sergi için kaleme aldığı yazısında, Ressam Şatıroğlu’nun eserlerini şu şekilde ifade ediyor.

“Görüntüler ve hissedişler üzerinden ortak bir dil yaratır Esra Şatıroğlu tuvallerinde. Sonra o ortak dile, arayışa eşlikçiler bulur.  Sadece göstererek arayışa davet eder. Bir fırça tuşuyla, tek bir kelimeyle başlar tuval ve çoğalır. Resim olduktan sonra yanına yeni resimleri de ekleyerek çoğalır. Oluşurlarken sanatçının öyküsünü, duvarda yerlerini bulduklarında kendi öykülerini anlatmaya başlarlar. Alımlayıcı onları bir kez içselleştirdiğine artık başka öykülere karışırlar. Belki bu yüzden her bakışta yeni anlamlar kazanır görüntü. Bazen salt bir görüntü olur, bazen içine her şeyi sığdırabilecek devasa bir imge.”

ddesign gallery, Maslak’ta oluşturduğu sanat mekanında, izleyicilere görsel sanatların en seçkin örneklerini sunarken aynı zamanda sanat eserleriyle izleyiciler arasında kurulacak köprülerde pozitif rol oynamak amacında. Yıl boyunca Türkiye’nin çağdaş sanatçılarına ev sahipliği yapacak olan galeri, ilk sayısı sergiyle eşzamanlı çıkacak olan periyodik bir yayınla da görsel sanatlar alanında bellek tazelemeyi, yeni bir bellek yaratmayı hedefliyor. Galerinin dinamik bir yapı sergilemesi, yenilikleri kamuyla buluşturması ve bilgiyi paylaşması gerektiği ilkesinden hareket eden ddesign gallery, sanat alanında yeni keşifleri izleyiciyle buluşturarak, sanatçı söyleşileri, sanat seminerleri, çocuklar için özel etkinlikler ile İstanbul’un kültür hayatına nüfuz etmeye hazırlanıyor.

Tuvallerde hayat bulan öyküleri, 17 Şubat 2018 tarihine kadar ddesign gallery’de izlenebilir.

 

Dilşad Atasoy, Neşe Tolan, Nilgün Yüksel, Esra Şatıroğlu, Günsu Saraçoğlu, Haldun Tolan

 

 

 

ddesign gallery:

Büyükdere Cad. Noramin İş Merkezi B5 katı Maslak/İstanbul

Tel.: (0212) 801 4334

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir