İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TUĞBERK SELÇUK “1 İÇİNDE 3” SERGİSİYLE AYVALIK’TA

 

Tuğberk Selçuk’un “1 İÇİNDE 3” adlı kişisel sergisi, Ayvalık’ta. Sanatçının, kurşungeçirmez cam üzerine silah ile ateş ederek ürettiği son kavramsal serisi, gerçeklik ve algı gibi konuları sorgulatıyor. Şeffaflık kavramı üzerinden gerçek bir dünya arayışındaki yapıtları, 11 – 18 Eylül tarihleri arasında Ayvalık’ta eski bir yağhane olarak kullanılan mekânda sergileniyor.

 

“Sanatçı ikinci kişiliğiyle devamlı olarak oyunlar oynar ve bazen de o bölünmüş kişiliğine savaş açar. Genelde bu savaş camdaki kendi yansımasıyladır. Fakat cam bizim gibi kırılgan bir malzemedir ve herhangi bir darbeden kırılır ve yansımadaki kişiliği parçalanarak yok olur diye sanatçı yansımasına zarar veremez. Vuramaz, kıramaz çünkü cam tehlikelidir ve asla yansımasını tamamen parçalayıp kaybetmek istemez. Gerçekliği temel alan adil bir savaş için sanatçı malzeme arayışına girer ve kurşungeçirmez cama yönelir. Artık yansımasında gördüğü diğer kişiliğiyle büyük bir savaşa hazırdır, kazanan ve kaybedenin olmadığı, sonsuz bir savaş.”

 – N. TUĞBERK SELÇUK

 

TUĞBERK SELÇUK HAKKINDA: 

1986’da İstanbul’da doğdu. Yeditepe Üniversitesi Endüstriyel Tasarım

Bölümü’nde başladığı eğitimine Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Heykel Bölümü’nde sürdürdü. 2012 yılından beri beş kişisel sergi; bir kısmı

Londra, Seul, Milano ve Basel’de olmak üzere; birçok karma sergide yer aldı. Çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor.

Mekân: 

Ayvalık’ın merkezinde yer alan konuk sanatçı mekânı finansçı ve koleksiyoner Murat Çetintürk tarafından 2019 yılında satın alınarak dönüştürüldü. 150 metrekarelik bir alana sahip olan mekân aynı zamanda sergi alanı olarak da kullanılabiliyor. Sanatçıların dönemsel olarak konuk olacakları ve üretimlerini de sergileyebilecekleri bu sanat mekânının ilk kullanıcısı Tuğberk Selçuk. Mekân geçmişinde sabun ve yağ fabrikası olarak değerlendirilmiş.

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir