Hoşgeldiniz  

TENDON

piece of ART News | 17 Eylül 2019 | Videolar A- A+

MAJİ Luxury Art Gallery & Event yeni sezonda “B”  salonunun ilk solo sergisini, sanatçısı ERKAN ÖZDİLEK ile “TENDON” isimli resim sergisiyle 19 Eylül – 31 Ekim tarihleri arasında sanat severler ile buluşturuyor. Özgün sanatçı kimliğinin yanı sıra sanatın biçimsel ve kavramsal idelerini yansıtan, sıra dışı eserler yaratan Erkan Özdilek kendi bireysel ifade tarzını sürekli yeniliyor.

MAJİ Luxury Art Gallery & Event tüm sanat severleri sanatın evrimine aktif katkıda bulunan ERKAN ÖZDİLEK sergisine davet ediyor. Sanatçımız Erkan Özdilek; 1959 yılında Kayseri’de doğdu. 1982 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nu bitirdi. Aynı yıl Devlet Resim ve Heykel Sergisi Başarı Ödülü’nü aldı. 1988’de Marmara Üniversitesi, Grafik Bölümü’nde araştırma görevlisi oldu. 1988 – 1993 yılları arasında Grafik Bölümü özgün baskı resim atölyesinde görev aldı. Avusturya Hükümeti Bursu ile Salzburg Yaz Akademisi’ne birkaç defa katıldı.

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde master ve doktora yaptı. 1994 yılında Düsseldorf Stadministerium’a misafir sanatçı olarak katıldı. 1994 -1996 yılları arasında Alman Hükümeti bursu ile Düsseldorf ve Berlin’de projeler gerçekleştirdi. Özdilek, bireysel ifade tarzını yaratmak için resmin ön kabul gören formel teknik ve estetik meselelerini sorguluyor. Güncel, görsel kültüre muhalefet eden ve izleyiciyi etkileyen bireysel bir tarz oluşturuyor. Tuval üzerine farklı teknikleri ve doğal malzemeleri kullanarak kendine ait bir söylemi oluşturmaya çalışıyor. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’n de öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Halen Maltepe Üniversitesin de görevine devam etmektedir. Sanatçı yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor. Ağırlıkla soyut olan resimleri, her zaman etkileyici renkler, dokular ve karşıtlıklar içerir. Bu yüzden izleyici üzerinde güçlü bir pisik o görsel etki yaratsa da, bu resimler belli ideler ve kavramları ifadelendiriyor. Tuval ve kendi eliyle yaptığı kağıtlar üzerinde, resimler ve çizimler, değişik malzemelerin doğasıyla buluşuyor. Çocukluk döneminin uzantısı olarak doğal malzemelerle çalışarak eserlerini hayata getiriyor. Sanatçının bir bilim insanı gibi davranması gerektiğini söyleyen Erkan Özdilek, çalıştığı alanı laboratuvar olarak görüyor. Bu durumdan çıkışla insan beyninin yüklendiği anda ki insan davranışında görülen değişiklikler, yaratıcı insan beyni… Koza üzerinden yaşamla ilgili kavramlar üretmiş; kozanın oluşumuyla, yaşamsallığı birlikte, arka arkaya; doğurabilen, dönüşebilen bir olgular dizinini tuvallere aktarıyor. “’TENDON” sergisi; kozanın bu nesnelliği, onun süre giden örgüsü, doğurması, kelebeğe dönüşmesi ve dahası; yaşam sürecini, imler yumağını, enerjikliğini ve özgünlüğünü gözler önüne seriyor. Sanatçıya göre insan varlığı, mikro düzeyden tutunda makro yapıya kadar bir bağ içersin de strüktürel bir yapıda. Bu yaşamı ayakta tutan bir sistem… Erkan Özdilek’in sergisinde tüm bunları kendi süzgecinden geçirip kurguladığını, yaşama katmaya çalıştığını göreceksiniz.

 

MAJİ Luxury Art Gallery & Event

Nişantaşı/ Valikonağı Cd. Sinoplu Şht. Cemal Sk. No:4/B Teşvikiye/Şişli/İstanbul

TEL.: +90 212 230 33 00 / +90 553 744 33 01

157 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle