İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TBMM’nin 100. Yılı Anısına Resim Yarışması #evdekalsanatsızkalma

 

İF-ART,  TBMM’nin açılışının 100. yılı anısına farklı yaş kategorilerinde bir resim yarışması düzenliyor. Cumhuriyetin önemine, çocuklara, gençlere, kadınlara dikkat çekmek, farkındalık yaratmak, sanata  ve  sanatçıya destek olmak  amacıyla yola çıkılmış. 4 farklı yaş grubuyla dört kategoriye ayrılan yarışmanın jürisi, farklı kentlerde eğitim gören, 8-22 yaş arası çocuklar ve gençlerden oluşuyor. Yarışmanın danışma kurulunda ise sadece kadınlar var; Dilek Karaaziz Şener, Solmaz Bunulday, Ebru Nala Sülün, Elif Dastarlı, Seniha Ünay Selçuk, Zeynep Gürler ve Nilgün Yüksel.

 

İlkeleri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda açıklanan yarışma, Türkiye’nin önemli sanat koleksiyoncularından olan Karadoğan ailesininin bir organizasyonu. Orhan Karadoğan yarışmayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “ 23 Nisan ve 19 Mayıs tarihlerinin seçilmesi özel bir anlam taşıyor bizim için. Çocuklara ve gençlere ayrılan bu özel günler, bize yüz yılı aşkın bir süredir onları onurlandırma, onlara ve geleceğe güvenme fırsatı veriyor. Sanatçının yaratım gücünü, sanat yapıtından izleyiciye, izleyiciden tekrar sanata ve sanatçıya aktarma, yaşama, dayanışmaya olan inancımızı ve sanatın iyileştirici yanını,  insanlara hatırlatma fikrinden yola çıktık. Tam burada, tarihin kırılma noktalarından birini yaşadığımız şu günlerde toplumun buna ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.  Tüm sanatçıların desteğini ve katılımını bekliyoruz.” dedi.

Yarışmanın başvuruları 23 Nisan 2020 tarihinde başladı,  18 Mayıs 2020 tarihine kadar devam edecek.  Başvuruların tamamlanmasının ardından Jürinin değerlendirme günü 19 Mayıs 2020 olarak belirlendi.

Yarışmanın sonucunda, 4 kategoriden 12 eser Emel – Orhan Karadoğan koleksiyonu için satın alınacak. Ayrıca sanatçılarla birlikte İstanbul’da bir müze gezisi ile New York, Paris, Londra, Amsterdam, St. Petersburg gibi önemli müzelerin olduğu kentlerden birine de müze gezisi düzenlenecek.

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir