İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Sanat Günleri” fikrinin ortaya çıkış hikayesi…

 

Piece Of Art News olarak, 22-24 Şubat 2019  tarihleri arasında gerçekleştirilen Art Boya Sanat Günleri hakkında,

Art Boya Eğitim ve Sanat Koordinatörü Neşe Köymen’le konuştuk.

“Sanat Günleri“ fikrinin ortaya çıkışını, nedenlerini, gelişimini ve gelecekteki hedeflerini anlattı, keyifli okumalar diliyoruz hepinize.

 

Dilşad Atasoy: Sanat malzemeleri üreten ve uluslararası markaların distribütörü olan bir firma olarak bu kadar kapsamlı bir sanat etkinliği yapmak nerden aklınıza geldi ? Nasıl ortaya çıktı bu fikir ?

Neşe Köymen: 22 yıldır sanatsal ürünler alanında kendi markalarımızla üretim yapıyor ve dünyaca ünlü markaların distribitörlüğünü yürütüyoruz. En başından beri bir eğitim bölümü kurarak yola çıktık. Bu alanda, seminerler, workshoplar yaparak işin eğitim, teknik bilgi ve uygulama kısmını her zaman önde tuttuk. Ticari bir fuarı, canlı performanslar ile sanatsal üretim alanına dönüştürdük.

Aslında bu fikir, bu yıllar içinde, bu çalışma tarzı ile büyüyüp olgunlaştı diyebiliriz. Yıl içinde ayrı ayrı yaptığımız fuar, öğretmen semineri, workshoplar sonunda yılda bir kez yapılan ve sanatçıların, görsel sanatlar öğretmenlerinin, fotoğraf sanatçılarının,  sanat öğrencileri ve kursiyerlerin, sanatsal malzeme dükkanlarının katıldığı çok geniş katılımlı bir organizasyona dönüştü.

Günsu Saraçoğlu: Artık gelenekselleşti bu etkinlik, kaç yıldan beri yapılıyor, ilgi nasıl ?

N.K.: Art Boya Sanat Günleri ismini ilk olarak,  üç  yıl önce bizim ziyaretçilerimiz uygun görüp, kullanmaya başladılar,  iki  yıldır da Art Boya Sanat Günleri adı ile organize ediyoruz.

Artan ilgi nedeniyle her yıl daha fazla proje ve etkinlik ekliyoruz.

D.A.: Bu etkinliği, hem sanat eğitimi hem de malzeme tanıtımı ve kullanımı açısından değerlendirmek gerekiyor diye düşünüyorum. Bu yönüyle sizin değerlendirmelerinizi dinlemek isteriz.

N.K.: Anaokulundan akademik eğitim veren üniversitelere , amatörden –profesyonele kadar bir çok kullanıcı kesimine kaliteli ürünler sunmak temel çalışma prensibimiz. Bu ürünleri, uygulama alanları ve teknikleri ile birlikte sunuyor, tanıtım alanlarımızı kullanıcıya deneme imkan veren, enerjisi yüksek workshoplar ile birleştiriyor, böylece onları sanatsal bir ortamda yeniliklerle buluşturuyoruz.

G.S.: Tabii herkes yararlanıyor bu etkinlikten ama sanırım en çok da resim öğretmenleri… Çünkü onlar öğrendikleri teknikleri ve kullandıkları yeni malzemeleri öğrencilerine aktarıyorlar. Bu yönüyle ulaştığınız alan genişliyor, ulaştığınız insan sayısı artıyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

N.K.: Elbette, resim öğretmenlerinin teknik anlamda desteklenmesi bizim için çok önemli. Uygulamalı dersler içinde geçen Görsel Sanatlar dersi, kullanılan materyallerin çeşitliliği ile farklı özelliklerdeki çocukları sanat eğitiminin içine dahil edebiliyor. Sanat eğitimi, ancak yeni ürünler ve yeni tekniklerin takibi ile geliştirilebilir bir alan. 

D.A.: Katılımcıların önceden kayıt yaptırması gerekiyor sanırım.

Sayıyı nasıl belirliyorsunuz, talep beklediğinizden fazla olursa ne yapacaksınız?

Katılımcı olamayanlar sergiyi gezme şansına sahip mi?

N.K.: Evet katılım için kayıt yaptırılması gerekiyor. Mekanın imkanları doğrultusunda kayıtları alıyoruz. Sergimiz Art Boya Sanat Günleri ’nin bir parçası  olarak, iç etkinlik olarak var. Fakat 14-17 Mart tarihleri arasında ART ANKARA Çağdaş Sanat Fuarı’nın tüm ziyaretçileri tarafından izlenebilir.

G.S.: Her yıl farklı bir sergi yer alıyor, bu yıl bir fotoğraf sergisi var. Bu sergi hakkında bilgi verebilirseniz seviniriz. Neden fotoğraf, kimler katıldı, nasıl seçildi eserler?

N.K.: Küratörlüğünü fotoğraf sanatçısı Tahsin Aydoğmuş’un üstlendiği “Sevgi” konulu Digital Fine Art baskılı fotoğrafların yer aldığı sergimiz, başvuran 74 fotoğraf sanatçısından 20 sanatçının eserleri seçilerek hazırlandı. Sergiye ayrıca İmoga Grafik Sanatlar müzesi, Süleyman Saim Tekcan ve Nevzat Akoral’a ait limitli baskılarıyla katıldı. Fotoğrafın yanı sıra limitli baskı örnekleri de yer alsın istedik. Eserlerin tümü Hahnemühle sertifikalı stüdyolar tarafından Hahnemühle Fine Art baskı kağıtlarına müze kalitesinde yani koleksiyon değerinde; baskı, kağıt, paspartu, müze camı ve acid free çerçeveler ile hazırlandı. Sergi aynı zamanda müze kalitesinde bir sergi olması açısından da incelenebilir.

14-17 Mart 2019 tarihleri arasında ART ANKARA Çağdaş Sanat Fuarı’nda katılımcıyız. Sergimiz bu fuarda Dijital Fine Baskı ile ilgilenenler tarafından izlenebilir.

D.A.: Her yıl giderek geliştiğini görüyoruz ama bu yıl daha farklı sanki. Örneğin bu yıl fotoğraf sanatçısı Kerim Suner var ki, bizim de hayranlıkla izlediğimiz bir isim. Yapacağı özel çalışmayı sizden dinleyebilir miyiz?

N.K.: Kerim Suner , bizi, fotoğraf sanatının doğduğu yıllara doğru, tarihi bir yolculuğa davet ediyor. Fotoğraf sanatının ilk baskı tekniklerinden biri olan Albümen baskı ile örnekler yapacak. Karanlık oda ortamında, önceden bize başvuran fotoğraf sanatçılarının çalışmalarından seçilmiş, bir günde 2 tane olmak üzere bu baskı tekniği ile workshop yapacak.  Üniversitelerden akademisyenler öğrencileri ile bu tekniği izlemek üzere katılacaklar.

D.A.: Fotoğraf meraklıları için bir de sürpriz hazırlamışsınız, kendi çektiği fotoğrafla gelenler o fotoğrafı fine art baskı yöntemiyle bastırma şansına sahip olacak orada. Anlatır mısınız, nasıl gerçekleşecek bu işlem? Herkes bu şanstan yararlanabilecek mi?

N.K.: Profesyonel ve amatör olarak fotoğraf sanatı ile ilgilenen ziyaretçilerimiz kendi çektikleri fotoğrafların Hahnemühle Sertifikalı stüdyolar tarafından Fineart baskısını alırken aynı zamanda sorularını sorabilecek ve Fine ART baskı hakkında  bilgi alabilecekler.

Yine Hahnemühle Fine Art ekibinden Stefan Neumann’ın “Fine Art Printing Setup” başlıklı sunumlarına katılabilecekler.

G.S.: Farklı sanatçıların farklı tekniklerde yapacağı o kadar çok etkinlik vak ki bu üç gün içinde, hepsini kısaca anlatır mısınız?

N.K.: Art Boya Sanat Günleri boyunca birçok sanatçı workshop’u var. 22 Şubat’ta Ankara’da yaşayan sanatçımız Orhan Gürel’in suluboya performası, 23 Şubat’ta Sait Günel ve Martan Sanat atölyesinin 152cmx 5 m. ölçülerinde Hahnemühle Harmony kağıda yapacakları suluboya workshop ve ayrıca Sait Günel’in Akrilik boya ile yapacağı çalışma yer alacak. 24 Şubat’ta suluboya sanatçısı Burhan Özer performansı izlenebilir.

Bu yıl çok ilgi göreceğini düşündüğümüz bir çalışma da Hülya Korkmaz Botanik illüstrayon atölyesinin sunumları olacak. Katılımcılar unutulmaya yüz tutmuş geleneksel bir sanatımız olan Edirnekari boyamanın ustası Halil Teksöz, Geleneksel Türk El Sanatlarından Tezhip çalışmalarıyla Ebrar Şayan, polimer kil çalışmaları ile Leyla Arsan, Akrilik boya ve akrilik rölyef pastalar ile çalışacak Şebnem Altuntaş, illüstrayonları ile Ümit Kurçenli’yi de izleyebilecekler. 

D.A.:  Sanat Malzemelerinin kullanımı ve özellikleri konusunda bilgi almak isteyenler için teknik bilgi verecek görevliler de olacak mı? Siz dünyaca ünlü markaların distribütörüsünüz aynı zamanda. Bunlar içinde hem baskı hem de suluboya için en çok tercih edilenlerden biri de Hahnemühle kağıtlar. Çok çeşidi var ve kullanıcıların bunlarla ilgili merak ettiği çok şey var.

N.K.: Distribitörü olduğumuz markalar ve kendi markalarımızla ilgili ayrı standlar var ve buradaki görevli arkadaşlarımız teknik bilgiler verecekler. Ziyaretçilerimiz standlarımızda uygulamalar, bolca örnek çalışma ve çok geniş bir sanatsal ürün yelpazesi görecekler.

G.S.: Son olarak geleceğe dair hedeflerinizi ve hayallerinizi dinlemek istiyoruz. Çünkü her yıl çıtayı yükseltiyor, her yıl yeni etkinlikler ekliyorsunuz. Sanatla ilgili farklı çalışmaları gündeme getiriyorsunuz. Biz merakla bekler olduk “Art Boya Sanat Günleri”’ni.

N.K.: ART Boya Sanat Günleri’ni sanat eğitimi açısından çok büyük, çok  yönlü bir atölye  çalışması olarak düşünebilirsiniz.  Katılımcıların aktif olarak katıldığı bir ortam olması sebebiyle bir yaratıcılık fırtınası esiyor diyebiliriz. Biz de bu ortamı hazırlarken, sunarken ve sonuçlarını değerlendirirken gelecek yıllar için çok sayıda fikir ve enerji biriktiriyoruz. Merakla bekleyecek olmanız bizi çok onurlandırdı. Teşekkür ederiz.

Bu projenin daha uzun yıllar devam etmesini dileriz.

Başta Neşe Köymen olmak üzere, Art Boya Sanat Günlerinin gerçekleşmesinde katkısı olan herkesi kutluyoruz.

 

 

Bu röportaj Yenigün Gazetesi 22 Şubat 2019 tarihinde yayınlanmıştır.

https://www.yenigungazetesi.net/gazete-arsiv/22-subat-2019-cuma/873/sayfa/8/

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir