İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

RAKI BALIK KEDİ Şiirlere İlham Verdi…

 

Hüseyin Fidan hem şair hem de eylem adamı, ne eylemden vazgeçiyor ne şiirden… Bugünlerde, duvarları yıkan bir şiir kitabı ile şiir dostlarına yeniden merhaba dedi.
Şairin ilk şiir kitabı “Yokluğuna Kurşun Sıkmak” 1986 yılında Akyüz yayınlarından çıkmıştı. Uzun bir aranın ardından çıkardığı yeni kitabı, yazdığı yeni şiirleri ile çıtasını daha yükseklere taşıdı.

RAKI BALIK KEDİ & Sevda ve Kavga Şiirleri Cinius yayınevi tarafından Ocak 2019’da yayımlandı. Kitabın kapak çalışması Ressam Dilşad Atasoy imzasını taşıyor. Kitap, içindeki şiirler kadar kapağıyla da ilgi çekmeyi başardı. Yayımlanmaya başlamasının ardından, kapak tasarımı ve içeriğiyle sanat ve edebiyat çevrelerinden büyük beğeni toplayan RAKI BALIK KEDİ, 211 sayfa dolu dolu şiir sunuyor şiir sevdalılarına…

Ünlü edebiyatçı yazar, eleştirmen Mustafa Yılmaz, Fidan’ın şiirini şöyle yorumluyor: “Hüseyin Fidan; Nazım, Enver Gökçe, ve Ahmet Arif şiirini bir potada yoğurmuş mükemmel bir sentez sunmuş.”

Üzerinde çok konuşulacak bu kitap, Türk şiiri için yeni bir soluk olacak. “Şiirim benimle doğdu, birlikte büyüdük” diyen şairin kitabında, sevda var, umut, hüzün, isyan, direniş var; şiir var, inadına şiir var…

Hüseyin Fidan, 24.02.2019 tarihinde Ankara Kitap Fuarında Cinius Yayınları standında kitabını imzalayacak ve şiir dostlarına merhaba diyecek.

Hüseyin Fidan Kimdir?

1959 yılında Erzurum’un Şenkaya ilçesinde doğdu. Öğretmen bir ailenin en büyük çocuğudur. İlk ve ortaokul eğitiminin ardından İstanbul’a gelen şair liseyi İstanbul’da Kartal Maltepe Lisesinde okudu. Lise yıllarında öğrenci gençlik liderliği yaptı, iş hayatında da sendikal hareketin içinde yer aldı. TCDD’de çalışırken Demiryolu Faal Memurlar Derneğini kurdu ve genel başkanlığını yaptı.

1988 yerel seçimlerinde İstanbul Kartal bölgesinden il genel meclis üyeliğine seçildi. O yıllarda Türkiye’de olumsuz yaşam koşullarına sahip sanatçıların korunup barınması ve ihtiyaçlarının karşılanması için “Sanatçı Barınma Evi” fikrini ortaya atan ilk kişidir.

Çeşitli sanat ve edebiyat dergilerinde yazıları, şiirleri yayımlanan Fidan’ın, ” Yokluğuna Kurşun Sıkmak” adlı ilk şiir kitabı 1986’da basıldı ve geliri Otomobil ve Lastik İş grevci işçilerine bağışlandı. Halen İstanbul Pendik’te kavgasını unutmadan sevda ile şiirler yazan şair, evli ve üç kız çocuk babasıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir