İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Piece of ART News, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ile Görüştü.

 

Ayvalık’ın yeni belediye başkanı Mesut Ergin ile makamında Ayvalık ve sanata dair konuştuk. Kendi adıma Mesut Bey’in genç, heyecanlı ve iletişime açık bir başkan olduğunu söyleyebilirim. İkinci memleketim diyebilecek kadar çok sevdiğim, Ayvalık için, şimdiden en güzelini diliyorum…

Ceren Atasoy: Öncelikle yeni göreviniz hayırlı, uğurlu olsun. Röportajdan önce hem Ayvalık esnafıyla, hem burada yaşayan sanatçılarla konuştum. İşiniz çok zor, beklenti çok yüksek. Herkes bu sefer bir şeylerin değişeceğine, iyiye gideceğine inanıyor. Bir nevi Ekrem başkan gibi bir beklentinin muhatabısınız. Bunun farkında mısınız diye sorarak başlayayım.

 

Mesut Ergin: Farkındayım tabii ki. Sağ olsun Ayvalık halkı, bana güvendi, inandı. Adeta yarı bağımsız bir aday olarak beni tercih etti. Tüm Ayvalık halkına teşekkür ediyorum. Önemli olan bu güvene layık olabilmektir. Biz de şu aşamada, bu güveni destekleyecek ekipleri oluşturarak göreve başladık. İyi bir ekiple ve kurumsallaşmayla Ayvalık’ın yaşamış olduğu sıkıntıların üstesinden geleceğimize inanıyoruz.

 

C.A.: Enkaz devraldınız mı?

M.E.: (Gülümsüyor) Biz açıkladık borcumuzu. Belediyenin ciddi mali sıkıntıları var. Üç yüz milyon civarı bir borç olması bizi yıldırmaz. Her zaman söylediğim bir şey var, burası Ayvalık, her zaman kendi küllerinden doğabilir. Anadolu’nun göbeğinde, kıstırılmış, içine kapanmış bir kent değil, Ayvalık batının ucunda, her daim medeniyetlerin var olduğu önemli bir lokasyon. Hem ekibimizin çabaları hem halkımızın desteği ile bu sorunları aşacağımıza inancım tam.

C.A.: Bu kadar borcu diliyorum tez vakitte bitirirsiniz.  Bizim ülkemizde devlet, halkın refah düzeyiyle ilgili üzerine düşenleri yapmadığı için belediyecilikte de halkın beklentisi iş, aş düzeyinde kalıyor. Oysa bir belediye başkanının şehre katacağı çok fazla artı değer var, olmalı.

M.E.: Gayet tabii. Bu, Ayvalık’ı yöneten bir kurum. Ayvalık’ın gündelik işleriyle boğuşuyorsunuz ama bunun yanında da bir vizyon ortaya koymanız lazım. Eğer bir sistem kurarsanız, o sistem, belediye başkanı ya da diğer yöneticiler olarak, sizi gündelik işlerden soyutlayabilir diye düşünüyorum. Tabii doğru bir sistem kurarsanız. O da sizin için bir fırsattır, kentin ana sorunlarını eğilebilmek, artı değer katabilmek için… Mesela Ayvalık Belediyesi’nde bunca yıldır hiç halka ilişkiler ya da çözüm masası kurulmamış. Vatandaşlar herhangi bir sorunda, sorunu iletecek bir mercii bulamadıklarından direkt başkana ulaşmaya çalışıyorlardı. Biz bu süreci doğru yönetebilmek için, halkla ilişkiler masası kurduk. Amacımız, vatandaşın gündelik sorunlarını oradan çözüme ulaştırmak.

C.A.: Belediyelerde yeni birimler hevesle işe başlarken zamanla rehavete kapılıyor ve bir süre sonra çözülemeyen sorunlardan başkanın haberi olamamaya başlıyor. Oluşturduğunuz birimlerin denetimini nasıl sağlayacaksınız?

M.E.: Her birimin kendine göre politikasını oluşturup düzenli toplantılarla denetimi devam ettirmek lazım. Bizim kültür ve sosyal işler müdürlüğümüzde çalışan, sinemacı, edebiyatçı arkadaşlarımız var. Kültür müdürümüz zaten tiyatro kökenli bir arkadaşımız. Yani tiyatrocu diye kültür ve sanatı sadece ona bırakmadık. Sanat alanında uzman bir ekip oluşturduk. Her birimde bu böyle. Şehrin spor politikası dahil her alanda bir politika üretmemiz lazım.

C.A.: Ne zaman bir bütçe planlaması yapılmaya başlansa ilk kültür sanat bütçesi aşağı çekilir. Sizde de böyle bir tasarruf söz konusu mu?

M.E.: Hiç öyle bir planımız yok bilakis arttırdığımızı söyleyebilirim. Bir de bizim, her bir birim için ortak Whatsapp grubumuz var. Gece üçte bile aklıma gelen bir şeyi yazabiliyorum sağ olsun, onlar da gündüz gece demeden cevap veriyorlar. 7/24 çalışıyoruz desek abartı olmaz.

C.A.: Ayvalık için çok merak ettiğim bir konu daha var. Genelde kültür sanat etkinlikleri kapsamında bir konser, bir sanat sokağı, iki söyleşi konuşuluyor. Bunlar dışında ne planlıyorsunuz?

M.E.: (Gülümsüyor. Belli ki bu saydıklarım onun için de sıradan) Şunu belirteyim, Ayvalık’ta sanatsal etkinlikler hiç bitmez. Ayvalık körfezin en özel yerlerinden biridir. Ayvalık’ta haliyle, seçici olmak zorundayız. Ayvalık’ın coğrafyasına, yaşayan insanların kültürüne uygun etkinler yapmak zorundayız. Mesela kültürel alanda yapılması gerekenlerin başında zeytinyağımız geliyor. Dünyanın üçüncü plajı bizde değil ama dünyanın üçüncü sırasında olması gereken zeytinyağı bizde. Biz bu zeytinyağının marka değerini yükseltmek zorundayız. Şu an yirmi dokuzuncu sıradayız. Dünyanın birinci sırasında Sicilya var, litresi 30 Dolar. İkinci olan Girit’te bir köy 22 Dolar, dördüncü sırada Suriye var 15 Dolar. Biz üçüncü sıra kalitesindeyiz, zeytinyağımızın litresi 3 Dolar. Bizim öz kültürümüzde zeytin var. Öz kültürünüze yabancılaştığınızda ne yaparsanız yapın toparlayamazsınız. Bakın buradaki bütün evlerin altında zeytinciliği destekleyen düzenekler vardır. Bizler Ayvalık’ı kültürüne sahip çıkarak geliştirmek zorundayız. Otellerimiz dolsun, turist gelsin isteriz ama kaliteli turisti çekecek hamleler yapmak lazım. Bıraktığı on liranın karşılığında şehrin dokusuna zarar veriyorsa ne yapayım ben o turisti… Şu an Turizm Müdürlüğü gibi de düşünülebilir, Kent Tarihi ve Tanıtımı Müdürlüğü adıyla bir birim oluşturma niyetindeyiz. Tabii önemli olan bu birimin alt yapısını doldurabilmek. Çalışmalarımız devam ediyor.

C.A.: Müsaadenizle bir araya gireceğim. Biz daha çok plastik sanatlar alanında yoğunlaşmış bir gazeteyiz. Ayvalık da sanatçı paratoneri gibi çok fazla sanat göçü alıyor. Çok fazla, ressam, heykeltraş, seramik sanatçısı mevcut. Bu alanda neler yapmayı planlıyorsunuz?

M.E.: Biz yaz dönemi göreve başlamış bir ekibiz, haliyle bu dönemde Ayvalık’ın nüfusu iki üç katına çıkıyor. Amacımız eylül ayının bitimiyle buradaki sanatçılarla toplanıp neler yapılabileceği üzerine konuşmak. Çünkü bu kişiler alanlarında uzman isimler, diliyoruz ki onlar bizi yönlendirsin. Mesela bir seramik çalıştayı yapalım ama bunu Midilli’yle ortak yapalım istiyoruz. Orda da seçim oldu ve belediye başkanları değişti ancak onlar seçimden üç ay sonra göreve başlıyorlar. Haliyle biz de kendileriyle iletişime geçmek için eylül ayını bekliyoruz. Yeni başkanın oryantasyon süreci bittiğinde ortak kültürel etkinliklere ağırlık verebilmek için girişimde bulunacağız.

C.A.: Balıkesir’e bağlı bir ilçe Ayvalık ve Balıkesir büyük şehir belediyesi Ak Parti’li. Bu sizi olumsuz etkiliyor mu?

M.E.: Sonuçta farklı bir parti ama şu ana kadar Ayvalık’a bakış açılarıyla ilgili bir sıkıntı yaşamadık. Onlar da Ayvalık’ın kitlesinin ve burada yapılabileceklerin farkındalar. Bilakis destek olmaya çalışıyorlar.

C.A.: Eklemek istediğiniz, son sözlerinizle bitirelim dilerseniz? Çok teşekkür ediyorum zaman ayırdığınız için…

M.E.: Biz teşekkür ederiz buraya kadar geldiniz, sağ olun. Ayvalık’ta insan sorunumuz yok. Yetişmiş kaliteli bir popülasyon var. Bizlere her türlü destek olmaya zaten gönüllüler. Zaman içinde küstürülmüş olanlar var ama dileğimiz ve amacımız hep birlikte hareket edebileceğimiz, burada yaşayan sanatçıların fikirlerinden yola çıkarak ilerleyebileceğimiz projelere imza atmak istiyoruz.

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir