Hoşgeldiniz  

Şükrü Karakuş, “SELFIE” ile İstanbul’da…

piece of ART News | 03 Ekim 2019 | Genel Haberler A- A+

Şükrü Karakuş, “SELFIE” ile İstanbul’da…

 

MAJİ Luxury Art Gallery & Event tüm sanatseverleri 5 Ekim- 2 Kasım 2019 tarihleri arasında Şükrü Karakuş’un resim, heykel ve desenlerinden oluşan SELFIE adlı kişisel sergisine bekliyor.

Orta kuşağın öne çıkan sanatçılarından Şükrü Karakuş resim, heykel ve desenlerden oluşan SELFIE adlı kişisel sergisinde güncel olarak yaygın olan selfie (özçekim) konusuna farklı bir açıdan yaklaşıyor. Sanatçının tanımına göre bir sanatçının kişisel sergisi bir anlamda onun selfie’sidir. Böylece kimliğini, toplumsal varlığını ve sanatsal arayışını geniş olarak yansıtan büyük bir fotoğraf gösterir izleyiciye.

Kökleri 15. yüzyıla kadar gidebilen selfie´ye ilk örnek olarak Jan van Eyck’ın 1434 yılında kendisini aynada yansıttığı Arnolfini ve Eşi adlı resim gösterilebilir. Ancak 1656’da Velasquez’in kraliyet ailesini konu edindiği ve arka plandaki aynada kendisini gösterdiği Las Meninas adlı resim bu konudaki en iyi örnektir. Yine Leonardo’nun Mona Lisa adlı resmi yaparken kendi yüzünden yararlanmış olabileceği ya da en azından kendi yüzünü gösterme, resimle bütünleşme isteği benzer bir durumdur. Daha sonraki dönemlerde bu şekilde yapılmış sayısız sanat eseri vardır. Bu örneklerden yola çıkarak şu tespit yapılabilir; sanatçı ve eseri, özne ile nesnenin iç içe geçtiği, kimi zaman yer değiştirdiği (ifade, karakter ve kimlik olarak) ayrılmaz bir bütündür. Ressamların çok sık uyguladıkları “self portrait” biraz farklı olsa da, bu kapsamda değerlendirilebilir.

Günümüzde hemen herkes tarafından kullanılan selfie modern bireyin kendisini çok yönlü bir arayışı olarak görülmelidir. Bu arayış sosyolojik anlamda bir silüet-yüz olmaktan çok kimliği, varlığı işaret eder. Böyle bakıldığında Selfie bir fotoğraf olmaktan çok, toplumsal ve sosyal bir kategori tanımlama/tanımlanma biçimidir.

Şükrü Karakuş konuya buradan yaklaşıyor. Çalışmalarında selfielerden de yararlanan sanatçı büyük fotoğrafa bakıldığında, sonuçta bir bütün olarak kendisini gösteriyor.

Uzun zamandan bu yana İspanya’da yaşayan sanatçı, bir sanatçının içinde doğup büyüdüğü coğrafyanın ve kültürün onun alt yapısını oluşturduğunu, ancak bu birikimin daha sonra nasıl ve nereye akacağının da önemli olduğuna değiniyor. Bu anlamda sanatçının inandırıcı ve özgün olabilmesi için yerelden evrensele evirilmesinin belirleyici olduğunu söylüyor.

Öteden beri çalışmalarını sınır ve geçişenlik üzerine temellendiren sanatçı, bir sınır dil kuruyor. Bu sınır dil doğu/batı, organik/inorganik, soyut/somut, uyumlu/aykırı, doğa/teknoloji, makro/mikro karşıtlıkları üzerinden yürüyor.

Mezopotamya’nın kıyısında, Malatya’da başlayan daha sonra gençlik yıllarında İstanbul’da devam eden ve oradan Avrupa’ya uzanan renkli ve maceralı yaşamı çalışmalarına doğal olarak yansıyor. Eserleri kilim, bez baskı, çini, mozaik, minyatür ve arkeolojik buluntu imgeleriyle temelleniyor, bu temel günümüzün çağdaş ve teknolojik olanaklarıyla birleşip arınmış, evrensel bir dile ulaşıyor.

Çalışmalarını parçalı ve eklektik bir estetik üzerine kuran Şükrü Karakuş kendini modernizmin tektipleştirici, sınırlayıcı anlayışının dışında arıyor; post minimal dönemi işaret eden bu arayış kendi yaşamıyla tam bir paralellik kuruyor.

Yurt içinde ve yurt dışında otuzdan fazla kişisel sergi gerçekleştiren sanatçı iki yüzden fazla karma sergide yer aldı, çalışmaları bienallerde sergilendi. Birçok özel ve kurumsal koleksiyonda yapıtları olan sanatçının bir çalışması kısa süre önce Barcelona Davis Lisboa Mini Müzesine alındı.

 

 

MAJİ Luxury Art Gallery & Event

Nişantaşı/ Valikonağı Cd. Sinoplu Şht. Cemal Sk. No:4/B Teşvikiye/Şişli/İstanbul

TEL.:  +90 212 230 33 00 / +90 553 744 33 01

*******************************

Beyaz Tuval / Kısa Metraj / #kendisesinden / #iyihaftalar Sanat Programları ve sanat videolarını izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/c/pieceofartNEWS  adresinden sanata dair güncel haberleri de takip edebilirsiniz.

 

Beyaz Tuval 56. Bölüm Şükrü Karakuş

 

 

 

170 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle