İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Korona Günlerinde Üretmek #evdekalsanatsızkalma

 

Korona Günlerinde, Ressam Funda İyce Tuncel yeni bir sanat projesiyle sanatçılara sesleniyor. Hepimiz için zor olan bu günlerde, üreterek çağımıza tanıklık etme, maske kullanımı ve “Evde Kal” uyarısını da içeren bu çağrıyla tüm sanatçıları bir araya getirmeye çalışıyor. Salgının bitmesiyle birlikte bu dönemde üretilen çalışmaların döneme tanıklık eden bir sergiye dönüştürülmesi de hedefleri arasında.  Sanatçıyla yaptığımız görüşmede  projesini, amacını ve beklentilerini anlattı.

 

Projesini; “Koronavirüs (Covıd-19) Salgını” nedeniyle hepimiz evlerimizdeyiz. Evlerimiz atölyelerimiz oldu.  Ben de bu süreçte hep evdeydim. Bir yandan atölye haline getirdiğim bir odada çalışırken diğer yandan da dünyayı, haberleri ve sosyal medyayı takip etmeye çalıştım. Bu süreci hep birlikte aşacağımıza, daha da güçlenerek çıkacağımıza inanıyorum. Pandemi herkesi etkiledi. Bu süreçte bazı sanatçı arkadaşlarımın olumsuz etkilenerek sanat üretimlerinin aksadığını da üzülerek öğrendim. Her zaman söylüyorum, sanatçı çağının tanığıdır. Bizler hayatın olumlu veya olumsuz, güzel veya çirkin her anına kendi penceremizden bakarak yorum getirmeliyiz. Sanatçının bu anlamda yaşananlara tanıklık etme misyonu da var.

 

Bu zorlu süreçte tüm dünyada birçok değişiklik yaşanırken ben de bir anlamda bu misyonun bir parçası olarak ve öncü bir tavırla üretmemizi teşvik edebilecek bir düşünceye ulaştım. Bu nedenle maskeli oto portremi çalıştım. Bununla da kalmadım. Ayrıca tıbbi bir maskenin üzerine resim çalışarak, sanatın bizi virüsten koruyacağını vurgulamak istedim. Sanatta araştırma ve keşfetmekten yanayım. O yüzden farklı projeler oluşturmayı seviyorum. Bu hal beni bir anlamda besleyip, sanatıma, resmime güç ve ivme katıyor.

 

Bu nedenle sanat üretmek ve evde kalmak bizleri virüsten korur vurgusuyla yola çıkıp tüm sanatçılara çağrı yaptım, yapmaya da devam ediyorum. Lütfen evde kalın ve üretin. Her arkadaşım maskeli bir oto portre ve kendi tarzında boyadığı bir maske çalışmasıyla projeye katılırsa çok sevinirim. Kim bilir belki de bu günler bittiğinde, hep birlikte eserlerimizden ve maskelerimizden oluşan bir “Korona” sergisi açarız.” diye açıklayan Tuncel’e çok sayıda sanatçıdan destek gelmesi bekleniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir