İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Kafdağı’nın Ardında” ve Fevzi Karakoç

 

Ressam Fevzi Karakoç’un “Kafdağı’nın Ardında” adlı kişisel sergisi 4 Şubat 2020 günü Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak. Sanat eleştirmeni ve yazar İbrahim Karaoğlu’nun küratörlüğünde açılan sergi 29 Şubat’a kadar sürecek.

İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar’dan mezun olduktan sonra Uluslararası Salzburg Yaz Akademisi’ne katılan ve özgün baskı resim dalında “Sanatta Yeterlilik” aldıktan sonra aldığı ulusal ve uluslararası sanat ödülleriyle sanat dünyasında özgün sanatçı üslubuyla yer edinen ressam Fevzi Karakoç, hem üniversitedeki öğretim üyeliğini, hem de kendi özel atölyesindeki sanatsal çalışmalarını sürdürüyor.

Yazar Murathan Mungan; Karakoç’un eserlerinin hem bir başlarına tarihleri var, hem de topluca okunmalarından bir tarih ortaya çıkıyor… Bulunmuş tabletler gibiler, yan yana sıralanmaları ve okunmaları gerekiyor.” diye değerlendiriyor. Yazar Murathan Mungan’ın “Mezopotamya Üçlemesi “ (Mahmud ile Yezida, Taziye, Geyikler Lanetler) adlı kitabının kapağı da ressam Fevzi Karakoç’un çok özel bir illüstrasyonuyla tasarımlanmıştı.

Sergi için hazırlanan katalogda, yazar Murathan Mungan ve yazar/küratör İbrahim Karaoğlu’nun yazılarıyla birlikte Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın sunu yazısı bulunmakta. Başkan Ümit Uysal, “Kafdağı’nın Ardında” sergisiyle kentimizin sanat kültürüne değer katan sanatçımızın, değişik dönemlerde yaptığı resim, gravür ve heykellerinden oluşan bu özel sergisini kültür merkezimizde sergilemekten kıvanç duyuyoruz “. diye sunuyor.

 

 

Prof. Fevzi Karakoç’un Özgeçmişi:

1947 yılında Çankırı’da doğan Fevzi Karakoç, 1968-1972 yılları arasında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.

1979 yılında Uluslararası Salzburg Yaz Akademisi’ne katılan sanatçı,  1983 yılında özgün baskı resim dalında sanatta yeterlilik sertifikası aldı. 1993 yılında profesör olan sanatçı, 2002 yılına kadar Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde çalıştı. 2002 Şubat ayından bu yana Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde deneyimlerini genç sanatçı adaylarıyla paylaşan Karakoç, Salzburg Şehri Onur Ödülü, Devlet Resim Heykel Sergisi Ödülü ve Viking Kağıt, Baskıresim Ödülü gibi çok sayıda özel ödülün de sahibidir.

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir