Hoşgeldiniz  

ISTPANYA

piece of ART News | 18 Ocak 2019 | Etkinlikler, Genel Haberler A- A+

ISTPANYA

 

İnsanlık tarihi farklı kültürlerin farklı biçimlerde karşılaşmalarıyla ve etkileşim içinde olmalarıyla doludur. Yakın tarihin küreselleşme olgusu, iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, uluslararası göç hareketleri ve ticaretin yaygınlaşması kültürlerarası etkileşimin artmasına ve iç içe geçmesine yol açmıştır. Olumlu gelişmelerin yanında kimi zaman bu ilişkilerde olumsuzluklar da yaşanmış; giderek savaşlara kadar varmıştır. Paralel olarak sanatsal anlamda da kültürlerarası ilişkiler artmış ancak bu ilişkiler her zaman yapıcı yönde gelişmiş ve tarihe kalıcı izler bırakmıştır. Sanatın yerelden çıkıp evrensele ulaşan serüveni coğrafi sınırları aşarak ortak bir dil yakalar, insanlık adına kültür mirası olarak tarihe ve sanat tarihine mal olurlar. Kültürler üstü kodlarla okunabilcek bu evrensel aşkın dili artık birleştirici, bütünleştirici ve iyileştiricidir.

Yirmi yıldan fazla bir süredir İspanya´da yaşayan çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden Şükrü Karakuş içinde kendisinin de bulunduğu Bask, İspanyol ve Fransız sanatçılardan oluşan 15 kişilik bir sanatçı grubunun resim, baskı, fotoğraf, desen ve rölyeflerinden oluşan 30 civarındaki eserini İstanbul´a getiriyor.

Sergide yer alacak sanatçılar: Nagore Amenabarro, José Ramón Amondarain, Javier Balda, Alfredo Bikondoa, Martina Dasnoy, Verónica Domingo Alonso, Sylvie Estaynou, Aitor Etxeberria, Txaro Fontalba, Nisa Goiburu, Şükrü Karakuş, Joseba Lacadena, Mari Jose Lacadena, Juan Ignacio Mendizabal, Iñigo Royo.

Sergi 17 Ocak – 12 Şubat tarihlerinde arasında Kadıköy´ün gözde galerisi Galeri ARK´ta gezilebilecek. Sergiyi düzenleyen sanatçı Şükrü Karakuş şunları söylüyor: ” Uzun zamandan beri yaşadığım İspanya´dan daha önce yirmi yıl yaşadığım İstanbul´a böyle güzel bir sergiyi getirmekten mutluyum, çok ilgi göreceğinden eminim.”

 

370 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle