Hoşgeldiniz  

İşte sanat erbabı bunu yapar: Uçurur!..

piece of ART News | 11 Ekim 2019 | Genel Haberler A- A+

İşte sanat erbabı bunu yapar: Uçurur!..

 

 

MEHMET TEKİRDAĞ’ın Kedi Yazısı
(Kedi Alfabesi) Baskı Resim Sergisi 8 – 13
Ekim 2019’da Paris’te Galeri Daniel Hanemian’da açılıyor.

 

Kedi Yazısı 32 harften oluşan bir alfabedir. Mehmet Tekirdağ 3,5 yıl süren bu çalışmayı,2013 yılında bitirmiş ve “Kedi Yazısı Baskı Resim Sergisi” adıyla sergilemiştir. Kedi hareketleriyle, kadim alfabelerin harfleri arasındaki benzerliklere dayanan bu çalışmada, çeşitli alfabeler arasında 32 alfabe seçilmiş, her alfabeden seçilen harfler de birer kedi olarak çizilmiştir.

Kedi Yazısı yada Kedi Alfabesi’ni oluşturan harfler bizi, insanlığın yazıyı ilk kullanmaya başladığı dönemlere kadar götürmektedir. Kedi Yazısı; her insanın kendi dilinden aşık olması, rüya görmesi, okuyup yazması, kendi dilinin ninnileriyle büyümesi gerekliliği üzerine düşünmemiz için hazırlanmıştır.

KEDİLEŞEN ALFABELER, ALFABELEŞEN KEDİLER / Tarhan Gürhan

Evet, kediler konuşur. Vücut dilleriyle ve miyavlayarak. Kulak, kuyruk, pati ile… Her istediklerini anlatırlar. Dikkat ederseniz kulak, kuyruk ve patide harfler mevcuttur. Kuyruk taktığımız, kulak taktığımız ve pati taktığımız harfler vardır. Kediler en çok bunlarla konuşur ama bir çift de gözleri vardır ki o alfabeden kelime yapar, cümle kurar. İşte bütün bunları gören ressam Mehmet Tekirdağ özgün bir kedi alfabesi yarattı. Yepyeni, bambaşka, emsalsiz bir alfabe. Üstelik her baktığınızda farklı detaylar görebiliyorsunuz. Anadolu’da, dünyada binlerce yıldır konuşulan, okunan, yazılan alfabelerin hepsinden izler taşıyor. Aynı zamanda da onlardan bambaşka. Bu işin sihri nerede? Bakmakta, en çok kedilere bakmakta… Onların her halini yakalamak için bakmakta. Üstelik kedi kendisine bakıldığını bilir. Ve bu bakışları hemen oyuna çeviri verecek bir yeteneği vardır. Mehmet Tekirdağ da bu oyunu kağıt üzerinde sürdürmüş ve şahane bir eser yaratmış: Kedi Yazısı (Kedi Alfabesi) Farklı olana emsalsiz bir şeymiş gibi bakabilmek aynı olanı her gün yeniden keşfetmekle mümkündür. Bunun dışına çıkılmazlığı vardır elbette. Kediler bunun doğal olarak dışındadır. Her şeyi yeniden yeniden keşfetme ve merak duyma üstatlarıdırlar. Bu alfabenin macerasına Tekirdağ’ın gözlerinden tanık olacaksınız. Her tanıklığın bir bedeli var. Kedi yazısı içinizde zaman alacak. Böylece kedilerin sırlarının bir kısmı daha açığa çıkmış oldu. Bu kerataların gizli bir alfabeleri olduğu. Kediler kendilerinden alfabe yapılacak, kendileri hakkında hikâyeler anlatılacak kadar konuşkandırlar. Bolca ipucu verirler. Umursamazlıkları ünlüdür ve bu umursamazlık bir harfe dönüşür. Alfabeler de en az kediler kadar estetiktir. İkisi de insan canlısıdır. Kendilerini kolay ele vermezler. Çaba sarf
etmeniz gerekir. Ama buna değer. Kedilere bakınız, alfabelere de…

Tekirdağ’ın Kedi Yazısı adlı alfabesi aynı zamanda çok renkli. Belki de dünyadaki tek renkli alfabedir. Tıpkı kediler gibi. Mesela Kedi yazısında mor renkli bir kedi harf var. Ama hiç mor renkli kedi olur mu demezsiniz. Harflerde kedilerin izi var. Keşke ilkokullarda okutulsa bu alfabe. Eminim çocuklar bayılacak ve okuma yazmayı daha çok seveceklerdir. Mehmet Tekirdağ kedilerin içindeki harfleri gördü ya da harflerin içindeki kedileri ya da ikisini birden. Resimlerin karşısına geçince onları yapmak çok kolaymış gibi görünüyor. Oysa bakmakla görmek arasındaki fark bizi bu resimlere hayran bırakan. Kedilerin içindeki harfleri söküp önümüze getiren bir ressam ile karşı karşıyayız. “Ömrüm kedisiz geçiyor” diyenlere en iyi fırsat. Harflerin masumiyetiyle kedilerin zekası bir araya gelmiş. Kanatlı kediler ve kanatlı harfler çıkmış ortaya.

İşte sanat erbabı bunu yapar: Uçurur!..

 

168 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle