İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İş Dünyasından Sanata Destek

 

Türkiye’de sanata, sanatçıya ve sanat projelerine yaptığı yatırım ve destekle öne çıkan Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi Kurucusu ve Yönetim kurulu Başkanı Ahmet Şahin ve Koloninin CEO’su Hakan Körpi ile konuştuk. Bu ilgi çekici ve keyifli sohbeti aynı ilgi ve keyifle okumanız dileğiyle…

Dilşad Atasoy: Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi hakkında bilgi alarak başlamak isteriz sohbetimize. Hangi amaçla, nasıl kuruldu, yeri nerededir?

Hakan Körpi: Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi 2008 yılında Ahmet Şahin tarafından Sapanca’da Sapanca gölü kenarında, doğal ortam bozulmadan kurulmuş bir çalıştay alanıdır. Doğapark Sanat Çiftliği olarak adlandırdığımız bu eşsiz ortamda her yıl haziran ayı boyunca yurdumuzdan ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen sanatçıları konuk etmekteyiz. Her yıl daha da gelişerek yoluna devam eden Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi, bu yıl yaptığımız 8.Çalıştay da dahil olmak üzere, şimdiye kadar 48 ülkeden 585 sanatçıyı bir araya getirerek kısa bir sürede, ülkemizin en çok konuşulan, ilgi gören sanat etkinliklerinden biri olmuştur. Sanat ortamına ve ülkemize bu güzel oluşumu katmış olmaktan kıvanç duyuyoruz.

Ahmet Şahin: Günümüzde, dünyanın en büyük sanat organizasyonu olma özelliğine kavuşan Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi’nin, her sene tekrar edebilmesi için canla başla çalışan bir ekibimiz var. Ekibimizin tek amacı, farklı ülke ve kültürlerden gelen sanatçıların keyifli bir ortamda, bir arada yaşamaları ve onlara eserlerini meydana getirmeleri için ev sahipliği yaparak, sanat adına ülkemize hizmet edebilmektir.

Günsu Saraçoğlu: Sapanca’daki Doğapark Sanat Çiftliği dışında, Ankara’da Portakal Çiçeği Residence’da yer alan harika bir galeriniz var; Port Art Gallery. Burası hem sergilerin yapıldığı hem de koleksiyonunuzun daimi olarak sergilendiği bir müze adeta. Port Art Gallery konusunda detaylı bilgi aktaralım okuyucularımıza, çünkü gerçekten görülmeye değer bir alan oluşturmuşsunuz.

A.Ş.: Böyle düşünmeniz bizi çok sevindirdi. Bizim içinde çok değerli bir mekan. Hem Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi‘n de üretilen eserleri sergileyen hem de birbirinden değerli Türk ve yabancı sanatçıları konuk eden Port Art Gallery Ankara’da Portakal Çiçeği Residence’ın giriş katında sanatseverlere hizmet etmekte. Aynı zamanda Türkiye’de, içinde sanat galerisi olan ilk yaşam alanı olma özelliğini de taşımaktadır. Tüm koloni sergilerimiz burada yapılmaktadır. Ayrıca aynı mekanda yeni açtığımız ve ilerleyen zamanda açmayı hedeflediğimiz çağdaş sanat müzesinin ilk aşaması olan 2000 m2’lik Port Art -5  galerimizde bugüne kadar yapılan eserlerden yaklaşık 1000  adedi özel seçki olarak sürekli sergilenmektedir.

D.A.: Yaptığınız çalışmalar çok değerli, sanata destek veren sayılı iş insanlarından birisiniz. Çalışmalarınızın karşılığı olarak beklentiniz, ülkemizde sanatın gelişmesi sanırım. Bu, uzun vadede hepimizin beklentisi elbette. Siz sanatı ve sanatçıyı destekliyorsunuz, sizi destekleyen, yüreklendiren ve bu alanda daha fazla yatırıma yönlendiren önemli bir faktör de aldığınız ödüller olmalı. Bildiğimiz kadarıyla çok sayıda ödülünüz var. Bunlardan bahseder misiniz?

A.Ş.: Geçtiğimiz yıllarda aldığımız beş farklı ödülle başarımız taçlandırıldı. Tüyap Artist 2013/23. Uluslararası Sanat Fuarı tarafından verilen ”Sanatsever Kurum Onur Ödülü” ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından, kuruluşunun 20.yılı anısına Türk Dünyası kültür, sanat ve bilim alanında üstün hizmetlerde bulunan kişi ve kurumlara şükran nişanesi olarak verilen “TÜRKSOY 20.Yıl Madalyası”’na da layık görüldük. 2017 senesinde UPSD’nin “Sanata Destek Veren Kurum Onur Ödülü” ve Art Ankara Sanat fuarından da “Onur Ödülü”’ne layık görüldük. Yine Türksoy’un 25. Yıl Madalyası’na, Türk Cumhuriyetlerinde sanata verdiğimiz destek nedeniyle layık görüldük.

Bu ödüller bizi güçlendiriyor, motivasyonumuzu artırıyor. Görüyoruz ki yaptığımız çalışmalar farklı kurumlar tarafından görülüyor, anlaşılıyor ve takdir ediliyor. Bizim için mutluluk verici bir durum. Her ne kadar bu başarıların sahibi olarak biz gösterilsek de, biliyoruz ki bu başarılar hepimize aittir.

G.S.: Koloniye başvuru sayısı çok mu, katılımcıların seçimini nasıl yapıyorsunuz?

H.K.: Kolonimiz için her sene, her biri birbirinden değerli 2000’e yakın başvuru alıyoruz. Seçici kurulumuz farklı disiplinlerde yapıt üreten genç kuşak, orta kuşak ve ustalardan oluşacak olan koloniler için  aylar öncesinden çalışmalarına başlıyor. Yapılan aylık toplantılarda tüm başvurular özel değerlendirme kriterlerinden geçirilerek ön elemelere tabi tutuluyor. Ön elemeleri geçen başvurular, tekrar seçici kurulumuz tarafından gözden geçirilerek kolonimize katılacak sanatçılar belirleniyor.

D.A.: Çocuk ve sanat odaklı çalışmalarınız da çok ilgi çekici ve eğitime katkı sağlayacak seviyede. Çocuklarla nasıl çalışmalar yapıyorsunuz, katılım şartları nelerdir?

A.Ş: Öncelikle belirtmeliyim ki bu çalışmaların hiç bir aşamasında ticari kaygımız yok. Her yıl geleneksel olarak okullarımızda MEB ile işbirliği yaparak resim yarışmaları düzenliyoruz. Bu yarışmalarımızda il il değerlendirmeler yapıp, çocuklarımızı farklı hediyelerle ödüllendiriyoruz ve 30 öğrencimizi aileleri ve öğretmenleriyle birlikte Sapanca Doğapark’da bir hafta boyunca misafir ediyoruz.  Onlara hem resim eğitimi veriyoruz hem de İstanbul‘a kültür gezileri düzenliyoruz.

Ayrıca Özel Eğitim Kurumlarında eğitim alan özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızdan 30 öğrenciyi öğretmenleriyle birlikte Doğapark’da bir hafta eğitime alıp, onları kucaklıyoruz. Bu öğrencilerimizin 3-4 senede alamadıkları gelişim ve sosyalleşmeyi burada sağladıklarını gördük ve şahit olduk. Bu nedenle bu seneden sonra bu sayıyı iki katına çıkarma kararı aldık. Tüm bu çalışmaların sonunda ise resim yarışmasının sergisini Port Art Galeri’de yapıyoruz. Sergi sonrasında tüm okullara, arşivlerinde bulundurmak üzere kataloglar gönderiyoruz. Bu yıl çok güzel bir şey yaptık, yarışmamızı ve tüm enerjimizi engelli çocuklarımıza ayırdık. Ve 30 yerine 100 öğrenci hedefine doğru yol alıyoruz. Aldığımız en güzel karar ise, bize resim yollayan binlerce öğrencinin tamamını birinci ilan etmemizdir. Bu öğrencilerimizin tamamına isim isim başarı ve teşekkür belgeleri hazırlıyoruz ve okullarına yolluyoruz.

İstanbul’da MKM Beşiktaş Çağdaş Sanatlar Kültür Merkezi’nde her yıl bu eserlerin tamamına yakını sergiliyor ve toplumun her kesiminin gezip görmesi için çalışmalar yapıyoruz. İstanbul ve çevresindeki tüm okulların katılımıyla yaptığımız açılışlarımıza, binin üzerinde öğrenci katılımı oluyor. Sergi süresince de her gün okullar gelip sergimizi ziyaret ediyorlar.

Katıldığımız tüm fuarlar ve açtığımız sergilerde bir ilke de imza attık. Çocuk yarışmalarında bize yollanan tüm resimleri, TEV ile işbirliği yaparak ziyaretçilere hediye ettik. On binlerce resim dağıttık. Üniversiteler ve okullar da özel istekle bu resimleri aldılar. Resmi hediye ettiğimiz her bireyden bir ricamız oldu. Gönlünden geçen bir rakamı TEV’in kumbarasına atmasını rica ettik ve toplanan bu para, engelli öğrencilere burs verilmek üzere TEV’e bağışlandı. Resim yollayan tüm öğrenciler, bir kardeşlerine burs verilmesine de katkıda bulunmuş oldu. Yüzlerce öğrencimize burs imkanı sağladık böylece. Bu resimleri hediye ettiğimiz öğrenci ve ailelerden ayrı bir isteğimiz daha oldu. Resmin arkasında öğrencinin adı soyadı ve tüm iletişim bilgileri vardı. Bu öğrenciye mektup yazmasını ve arkadaş olmasını istedik. Binlerce mektup yollandı. Umarım bu dostluk ve arkadaşlıklar devam eder.

G.S.: Yaptıklarınız işler bunlarla sınırlı değil, biliyoruz. Bunlar dışında hangi projelerinizden bahsetmek istersiniz sizi merak eden okuyucularımıza?

A.Ş.: Önemli bir projemiz de üniversitelerin, güzel sanatlar fakülteleri öğrencileri arasında yaptığımız “Anı Heykelciği” yarışmasıdır. Yarışma kapsamında seçici kurulumuz tarafından değerlendirilen eserler her yıl, Port Art Gallery -5’de sergilenmektedir.

Geleneksel olarak İtalya’da her yıl mozaik sanatçıları arasında düzenlenen ve Avrupa’nın önemli mozaik yarışmalarından biri olan “Mosaıco Oggi” de, Sayın Ahmet Şahin adına “Ahmet Şahin Başarı Ödülü” verilmektedir. İlk ödül törenimiz, Roma Büyükelçimiz Sayın Hakkı Akil katılımlarıyla gerçekleşmiştir .Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ahmet Şahin Ödülünü verirken sanatı, sanatçıyı ve özellikle genç arkadaşları desteklemenin gururunu bir kez daha yaşamış oldu. Yine, 2018 Mayıs ayında, bu senenin ödülünü  vermek üzere İtalya’da olacağız.

Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen başka bir güzel olay ise, Berlin Büyükelçimizin bizimle irtibata geçerek 29 Ekim 2015 Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonunda, büyükelçilikte 60 sanatçıdan oluşan bir sergi açmamızı istemeleridir. Bu sergi Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuyla birlikte açılmış olup   çok büyük ilgi görmüştür . Bir ay olarak planlanan sergi süresi, gördüğü ilgi nedeniyle, bir ay daha uzatılmıştır.  Bu süreçte 3000’den fazla  sanatsever tarafından gezilmiştir.  Ayrıca farklı  büyükelçilerimiz, çağdaş türk sanatını kendi ülkelerinde sanat severlerle buluşturmak için sergi teklif etmektedirler. Bu durum hem sanatçılarımız ve çalışma ekibimiz tarafından sevinçle karşılanmıştır.

Ayrıca 29 Ekim geleneğimiz devam etmektedir. Bodrum Belediyesi ile 29 Ekim etkinlikleri kapsamında Şevket Sabancı Kültür Merkezinde, Cumhuriyetimizin 93. Kuruluş yıldönümünde, 93 Sanatçı ve eserleriyle muhteşem bir sergi açarak sanatseverlerle buluştuk. Her yıl farklı bir il ve ülkeye taşıyacağımız sergilerimizi, Cumhuriyetimizin 100. Yılında Ankara’da açacağımız sergiyle taçlandırıp, yolumuza devam edeceğiz.

Ülkemizde koleksiyonumuz ciddi ilgi görmektedir. Bu nedenle, bu sergimizi il il sanat severlerle buluşturma projesini hayata geçirdik. İlk olarak Balıkesir’de Devrim Erbil Müzesinde sergilenen projemiz sanatseverlerle buluştu. Buradan Sayın Devrim Erbil’e destekleri ve bu serginin Balıkesir’de açılması için gösterdiği gayret için teşekkürü borç biliriz.

D.A.: Bizim 2 yıldır üstünde çalıştığımız, çok emek verdiğimiz bir projemizi desteklediniz. Sanatta imzanın önemine dikkat çekmek amacıyla yola çıktığımız “Bu İmzada Sanat Var” projesiydi bu. Sizin ve diğer tüm sponsorlarımızın desteğiyle amacımıza uygun bir sergi ve katalog gerçekleştirdik.  Projemize verdiğiniz destek gerçekten çok kıymetliydi. Buradan bir kez daha teşekkürlerimizi sunmak isteriz size. Bu desteği, ne kadar özenli, zarif ve karşılıksız yaptığınıza bizzat şahit olmuş kişiler olarak sormak istiyoruz. Yakınlarda yaptığınız, desteklediğiniz başka hangi önemli projeler oldu?

H.K.: 2017 Kasım ayında “Türk Modernizmi Şeçkiler İstanbul” adı altında Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde Türkiye’nin önde gelen ressamlarının eserlerinden oluşan bir sergiyi sanatseverlerle buluşturduk.

Sizin de söylediğiniz gibi Ankara Port Art Sanat Galerimizde “Bu İmzada Sanat Var” projesi’nin sergisini açtık. Biz de sizlerle çalışmış olmaktan dolayı çok mutluyuz. Proje sahipleri olarak sizler, çok değerli sanatçı dostlarımız ve bizler, elbirliğiyle çok güzel bir sergiyi hayata geçirdik. Aşağıda isimleri olan tüm sanatçılarımız, imzalarını öne çıkaracak şekilde bir eser yaptılar ve bunların  satışından elde edilen tüm gelir özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerimize burs  olarak kullanılmak üzere,  ÖÇED’e bağışlandı. Bu sanatçıların isimlerini tek tek saymadan geçmek istemem.

60 Yıla 60 MACSABAL Türkiye Kore Dostluğu’nda 60 Yıl-“Barış İçin Sanat” da önemli bir projeydi. MACSABAL Kore kültüründe günlük hayatta yeme-içme amacıyla kullanılan, el yapımı seramik çanakları ve aynı isimle gerçekleştirilen uluslar arası seramik sempozyumlarını ifade etmektedir.

Macsabal Sempozyumları, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde Davetli Öğretim Elemanı olarak çalışan ve dünyaca tanınan seramik sanatçısı Kim Yong Moon’un  Kore, Çin ve Türkiye’de organizasyonuna öncülük ettiği, Uluslararası Seramik Akademisi Üyesi Öğretim Elemanı Mutlu Başkaya’nın koordinasyonunu yaptığı ve çok sayıda farklı ülkeden yüzlerce sanatçıyı bir araya getirmiş bir kültürel etkinlik serisidir.

Port Art Gallery’de açmış olduğumuz bu serginin geliri de, Hacettepe de okuyan burslu öğrencilere aktarılmıştır.

G.S.: Sanat alanında, saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok yarışma, etkinlik, proje ya da sponsorluk yapmışsınız ve yapmaya da devam ediyorsunuz. Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak özellikle size sormak istiyoruz Sayın Ahmet Şahin, sanata desteğin, yatırımın çok az olduğu ülkemizde bu kadar büyük projeleri nasıl başardınız, geldiğiniz noktadan memnun musunuz?

A.Ş.: Burada hepsinden söz edemediğimizi söylemek isterim. Kısaca bahsetmeye çalıştığımız tüm bu sergi, proje ve faaliyetlerde hiçbir sponsor kullanmadığımızı belirtmeliyim. Ticari bir kaygı gütmeden, ticari bir beklenti içinde olmadan yolumuza devam etmeye çalışıyoruz. Yaptığımız tüm çalışmaların her aşamasında tek hedefimiz, sanat adına, tüm sanatçılarımıza ve geleceğin sanatçılarına destek olmak ve önlerini açmaktır. Türkiye’de sanat geliştikçe, sanatçılar hak ettikleri yere ulaştıkça biz de amacımıza ulaşmış olacağız. Bu uzun bir yol, sanat için ve ülkemizin gelişmesi, ülkemizde sanatın gelişmesi için çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz.

D.A.: Son olarak, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 4.ARTANKARA Çağdaş Sanat Fuarı hakkında konuşmak isteriz. Fuara yaptığınız katkı önemliydi. Yerli ve yabancı çok sayıda sanatçıya yer verdiniz. Sanırım en geniş alan Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi bünyesinde gelen sanatçılara ayrılmıştı. Sizden dinleyebilir miyiz bu süreci?

A.Ş.: Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi olarak Ankara’da gerçekleşen bu değerli sanat etkinliğine destek vermemek mümkün değildi elbette. Biz de sanatçı dostlarımızla birlikte fuarda yerimiz aldık. Onların eserlerinin sergilenmesi ve daha geniş kitlelere ulaşması bizi memnun ediyor. Sanatın gelişmesi ve yaygınlaşmasında fuarların etkisi yadsınamaz. Bu önemli fuarı Ankara’da gerçekleştiren ve 4 yıldır yapılması için büyük çaba harcayan Atis Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül ve ekibine teşekkür ediyoruz. Umarız gelişerek ve büyüyerek devam eden, uluslararası platformda yeri olan bir fuar olarak varlığını sürdürür ARTANKARA.

Sayın Ahmet Şahin ve Sayın Hakan Körpi’ye bu güzel sohbet için teşekkür ediyoruz.

Diliyoruz ki, Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi’nin sanata verdiği destek artarak devam etsin, yaptıkları herşey ülkemizdeki diğer iş insanlarına örnek olsun, yol açsın.

 

BU RÖPORTAJ SANATIM DERGİSİ’NİN 7. SAYISI’NDA

(TEMMUZ, AĞUSTOS, EYLÜL) YAYINLANMIŞTIR.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir