İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlişkilerin Akılcılığı, Estetik Duygunun Kalıcılığını Yaratır!

 

Ankara Kalesinde Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri: Kuruculuğunu ve Platformlar Genel Yönetmenliğini Ümit Yaşar Gözüm’ün, yaptığı TOPLUMSAL BULUŞMALAR PLATFORMU ile sponsorluğunu Ankara’nın önde gelen sanat galerilerinden Emin Antik Sanat Merkezi ile Galeri Z ve Galeri Ell’in yaptığı ANKARA KALESİ PLATFORMU’nun sosyal sorumluluk projeleri kapsamında;  “kadına ve çocuğa yönelik olumsuz tutum, eylem ve davranışlara karşı sanat ve estetik üzerinden toplumsal farkındalık yaratmak” amacıyla düzenlenmektedir.

Emin Antik Sanat Merkezi koordinatörü yazar İbrahim Terzioğlu ve Ankara’ın  duayen kadın sanat galericilerinden Galeri Z ‘nin yöneticisi Fatma Tuna’nın sponsorluğunda  Dünya Kadınlar Günü, geride bıraktığımız 4 yılda Ankara Kalesinde farklı etkinliklerle kutlanıyor.

Son yıllarda artarak süren çocuk ve kadına yönelik, ötekileştirme, şiddet ve tecavüz olaylarına karşı, yaygın bir bilinçlendirme hareketi başlatılması sağlıklı toplumun sürdürülebilirliğinin esası olarak görülüyor.

2018 yılı etkinliklerinin başlığı, “İlişkilerin Akılcılığı, Sanatın Kalıcılığı” olarak belirlendi. 2018 Ankara Kalesi Platformunun  Dünya Kadınlar Günü bildirisini aynı zamanda Toplumsal Buluşmalar Platformunun da yönetmeni olan yazar ve sanat felsefecisi Ümit Yaşar Gözüm kaleme aldı.

İlişkilerin Akılcılığı, Estetik Duygunun Kalıcılığını Yaratır!

Ruhsuz,kuralsız ve zavallı bir köye dönüştürdüğümüz dünyada hızla artan başarısız ilişkiler,sadece doğanın değil, insanın dengesini de bozduğumuzu gösteriyor. Toplumun bir kesimi henüz cinsiyeti olmayan bir  farkındalık yaratma çabasında. Diğer kesimi de (ki büyük oranda hemcinslerimden oluşan) cinsiyet ayrımcılığının ‘bedenden mi yoksa zihinden mi’ kaynaklandığını sorgulama aşamasında.

İşin güzel yanı cinsiyet ayrımcılığı, şiddet ve ötekileştirme karşısında, kadınların oluşturduğu ve öncülük ettiği hızlı bir uyanışın mahmurluğundayız henüz. Daha çok can acıtmadan, bu ilkel cinsiyet ayrımcılığından, kadını  meta gibi sahiplenme, ötekileştirme ve şiddet sarmalından kurtarmanın yollarını arıyoruz.

İlişkilerde birbirini tamamlama, yerini alma-verme ve ailenin kurgusuna bırakıyor. Bağlılık genelde kopabilecek pamuk ipliğine tutunmuş. Karşı cinse saygı ve eşit birey olamamanın ekonomik ve estetik alt yapısı ise umut vaat etmiyor. Daha ileri sosyolojik bir söylemle  saygı yok,sanat yok, estetik ortam, değer ve birikim yok. Oysa sanatın insan ruhuna işlediği estetik algılar, bir yandan ilişkileri olgunlaştırırken diğer yandan geleneksel algı ve yargılardan arındırıyor insanı.

Henüz çocukluğunu yaşayan kızlarımıza eğilmeliyiz “akıl yürütmelerde bulunmayı, mantıklı ve zamanlı olmayı öğretmeliyiz.” Akılcılığın, insanın duygularını yaşamasına engel olmadığı aksine en büyük koruma kalkanı ve kalıcı ilişkiler kurabilmenin yolunu açtığını anlatmalıyız.

Aşk bir hissetmedir, hislere yani duyu ve duygulara dayanarak oluşan biricik gerçekliktir. Kendini sevmekle başlamalı ve kendi dışındakileri sevmenin temkinli ayırımında olmalarını sağlamalıyız. İlişkilerin gizeminin duyguların masumiyetinden kaynaklandığını hatırlatmalıyız.  Paylaşmak kalpten gelen, aklın da onayladığı üstün bir duygudur. Her insan aşk ve sevgi sarmalını ruhunda hissettiğinde bunun ne büyük zenginlik olduğunu anlar.

Kadın-erkek özgürlüğü diye bir şeyin olamadığını anlamalıyız. Ancak özgür toplumlar inşa etmek suretiyle, bireyin yaratıcılığını ve tercihlerini bu alanda gerçekleştirmelerine zemin hazırlayarak  cinsiyet ayrımına dayanmayan eşit insan anlayışını sağlayabiliriz.”

3 Mart Cumartesi günü saat 14.00 de Ankara Kalesindeki Emin Antik Sanat Merkezinde “İlişkilerin Akılcılığı, Sanatın Kalıcılığı”  başlıklı  açılış oturumuyla (Konuşmacılar: Sunucu ve yapımcı Duygu Çalı, Stil Danışmanı Dilek Tozlu yazar Ümit Yaşar Gözüm) birlikte başlayacak.

Türkiyede Özel Müze ve Kültür Merkezi Kurmak başlıklı oturumun konuşmacıları Prof.Hasan Pekmezci, Mustafa Ayaz, Yüksel Erimtan, Birten Gökyay, Helün Fırat ve Ümit Yaşar Gözüm.

Geleneksel hale gelen “Başkentte Sanatın Nabzı;Etkinlikler, Beklentiler ve Gerçekler” başlıklı sanat meslek kuruluşlarının yönetiminde Oturum Başkanlığını  Ümit Yaşar Gözüm’ün  (Sanat Eleştirmeni )yapacağı, Meral Öztürk(TUSGAD Başkanı), Nilgün Altan (AGSAD Başkanı)Nadire Özbek(BRHD Genel Sekreteri) ve Dilek Karaaziz Şener’in (Müzeolog ve Küratör) katılacağı bir değerlendirme oturumu düzenlenecek.

Doğa, Sanat ve Sevgi üçgeninde sosyal yaşamda kadın, Kadın ve Sanat başlıklı oturumlar bu alanda farkındalık yaratmayı amaçlayan Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşecek.

 Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri, 20 Marta kadar 100 ün üzerinde kadın sanatçının katılımıyla 100 ü aşkın sanatsal uygulama, sergiler, söyleşiler, kadın ve sanat konulu oturumlar, Zaim Güvenç’in yazıp yönettiği tiyatro oyunları, müzik ve dans gösterileri ile sürecek.

Platformlar ortaklarından Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği, Tüm Sanat Galericileri Derneği, Anadolu Görsel Sanatlar Derneği, Ankara Gazeteciler Cemiyeti, TEMA Ankara Temsilciliği, Çukurca Lions Kulübü, Soroptomist Kulüpleri Ankara Eğitim Merkezi’nin destekleriyle geniş kitlelerin desteğini hedefleyen bir program uygulanıyor.

Ankara Kalesinin köklü sanat galerilerinden Galeri Z, Emin Antik Sanat Merkezi, Galeri Ell, Akşit Sanat, Atölye9 ve Ankara Kalesi Soroptomistler Sanat Galerisinin program ortaklığında düzenlenecek atölye ve sokak etkinlikleri ile Ankaralıları kentin kalbine Ankara Kalesinde ağırlamaya hazırlanıyor.

Ayrıca geçtiğimiz yıllarda başlatılan ve gelenekselleşen sanata eğitimci ve sanatçı olarak hizmet etmiş duayen 6 isme “Cahide Keskiner, Emine Kasap Karakoç, Gülay Yüksel, Güzin Arısoy, Hatice Soysal Karabulut ve Muhteber Demirtaş” a Sanatı Ruhuna işleyen Kadın Sanatçılar Plaketi verilecek.

Bu yıl ilk defa sanatın yaşaması ve kitlelere ulaşmasında uzun yıllar hizmet eden  “Hatice Melda Kaptana, Mine Özman, Serpil Bozer, Hasibe Aydın ve Aysel Gözübüyük” e Duayen Kadın Sanat Galericileri plaketi takdim edilecek.

Son yıllarda gelişen özel müze ve kültür merkezi kurucularını özendirmek ve hizmetlerini desteklemek adına bu yıl konulan Ankara Özel Müzeleri ve Kültür Merkezleri  ödülü “Mustafa Ayaz Müzesi, Erimtan Arkeoloji Müzesi, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi ile CerModern Kültür Merkezi ve Müzesi” ne verilecek.

Çevre dostu sanatçılara Tema Vakfı tarafından “Aynı Annenin Çocuklarıyız:Doğa 2” plaketi takdim edilecek.                                                                

Her yıl örgün ve yaygın sanat eğitiminde etkin kurumlardan birisinin davet edileceği ve etkinliklerini halka değişik etkinliklerle duyuracağı   Konuk Sanat Eğitim Kurumu ise Ankara Olgunlaşma Enstitüsü. Geleneksel sanat uygulamaları, sergiler, moda ve takı tasarım uygulama ve sergilerinin yanı sıra Yılın sanat eğitim kurumu olarak kurumsal yapı ve eğitim hizmetlerini geniş kitlelere tanıtacak.

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir