İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Her Köşeye Bir Müze #evdesanatsızkalma

 

Türkiye’nin önemli sanat koleksiyoncularından olan Karadoğan ailesi yeni bir sanat projesiyle Türkiye sanat ortamına katkı sağlamaya hazırlanıyor. Sanat koleksiyonunda, an itibariyle 3330 esere ulaşan Emel-Orhan Karadoğan, www.if.com.tr adresiyle ulaşılabilecek bir sanal müze kurmuşlardı. Şimdi Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde yerel yönetimlerle işbirliği içinde sanat müzeleri açmak için yola çıktılar. Müze için, bölgeye yakışır yerin temin edilmesi ve yönetimi yerel yönetimlerden, müzenin denetlenmesi ve stok kontrolü Karadoğan’lardan olmak üzere belediyelerle iletişime geçtiler.

 

 

Orhan Karadoğan müze projesi için çok heyecanlı olduklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Ben, Mersin’e yerleştirilmiş Girit’li memur bir ailenin çocuğuyum. Anadolu’da yetiştim. ODTÜ Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirip iş hayatına atıldım. Yoğun çalışma temposu içinde, sanat beni besleyen, mutlu eden en önemli şeylerden birisi oldu. Yıllardır eşimle birlikte, sanat eserleri satın alan sanatsever bir aile olarak sürdürdük hayatımızı. Artık bu eserleri Anadolu’nun çeşitli alanlarında kuracağımız müzelerle o bölge insanlarına ulaştırmak istiyoruz. Projemizin amacı, güzel ülkemizin her köşesinde sanatı yaygınlaştırmak, tanıtmak, sevdirmek, oradaki gençlere eşit şans ve imkan sağlamaktır. Ticari hiçbir beklentim yok, projeyi en güzel şekilde hayata geçirmek için işbirliğine davet ediyorum herkesi. Tüm kurum, kuruluşlar, sanatçılar, sanat eğitimcileri, sanat tarihçi ve eleştirmenler, koleksiyoncular, galeriler, sanatseverler, gelin hep birlikte elimizi taşın altına koyalım, dayanışma ve işbirliği içinde Türkiye’nin hiçbir bölgesini müzesiz bırakmayalım.”

 

 

Müzeler, bir ülkede sanatın yaygınlaşması, kültürün gelecek kuşaklara aktarımı, toplumun eğitimi ve sanat eğitiminin daha nitelikli hale gelmesi için çok önemli. Karadoğan ailesinin bu çağrısına tüm belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları ses verir, işbirliği yaparsa,  belki de Türkiye’nin en ücra köşesinde bile bir sanat müzesinin olduğu günlere ulaşabiliriz.

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir