İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hakan Körpi: Dünyanın en Önemli Sanat Oluşumlarından Biriyiz.

Piece of Art PR&Gallery olarak, Uluslararası Portakal Çiçeği Plastik Sanatlar Kolonisi’ni tanımak ve tanıtmak amacıyla, koloninin CEO’su Hakan Körpi ile görüştük. Yaptıklarını takdirle izliyor ve destekçilerinin artması dileğiyle keyifli söyleşimizi sunuyoruz.

Dilşad Atasoy: Uluslararası Portakal Çiçeği Plastik Sanatlar Kolonisi, yıllardır sanata ve sanatçıya destek olan, bir oluşum. Biliyoruz ki, Sayın Ahmet Şahin bir iş adamı olarak Türkiye’de çok az kişinin tercih ettiği bir alana yatırım yapıyor. Koloninin kuruluş sürecinden biraz bahseder misiniz?

Hakan Körpi Doğa Park ta çekilmiş bir fotoğrafı
Hakan Körpi

Hakan Körpi: Öncelikle sanatla ilgili yayınlarınız için teşekkür ederim. Sayın Ahmet Şahin için sanat vazgeçilmez bir sevda, çocukluk yıllarında başlamış bugüne kadar artarak devam etmiş. Yıllara dayanan dostluğumuz süresince hep konuşup paylaştığımız ve yapmak istediğimiz bir proje idi. Ne mutlu ki 2008 yılında hayata geçirebildik. Bugün dev bir organizasyona dönüştü. Ben projenin en başından beri içindeyim. Çok büyük bir ekiple, sevgi ve özveriyle çalışıyoruz. Tabii projemizin bu kadar büyümesi, bu kadar başarılı olmasında çok değerli sanatçı ve sanatsever dostlarımızın desteklerini unutmamak gerek.

G.S.: Çalışmaları Sapanca’da Doğapark Sanat Çiftliği’nde yapıyorsunuz. Çiftlikten ve orada yaptığınız çalışmalardan da biraz söz edebilir misiniz?

Ahmet Şahin ve çocuklar
Ahmet Şahin ve çocuklar

H.K.: Sapanca Doğapark Sanat Çiftliği’nde her yıl haziran ayı boyunca yurdumuzdan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sanatçıları konuk ediyoruz. Geçen yıl yaptığımız 8. Çalıştay da dahil olmak üzere, şimdiye kadar 48 ülkeden 600’ün üzerinde sanatçıyı bir araya getirdik. Ülkemizde ve dünya’daki en önemli sanat oluşumlarından biriyiz. Sayın Ahmet Şahin öncülüğünde ekonomik kazanımlarımızı sanata ve çocukların yararına aktarıyor, yaptığımız projelerle farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.

D.A.: Çiftlikte yapılan çalıştayların ardından eserlerle ilgili nasıl bir düzenleme yapıyorsunuz?

H.K.: Ankara’da Portakal Çiçeği Residence’ın giriş katında bir galerimiz var, Port Art Gallery. İlerde açmayı düşündüğümüz Çağdaş Sanat Müzesinin ilk aşaması olan 2000 m2’lik Port Art-5 Galerimiz de aynı mekanda yer almaktadır. Burada kolonimizde bugüne kadar yapılan eserlerden 1000 kadarı, özel seçki olarak sürekli sergilenmektedir.

G.S.: Koloni olarak resim yarışmaları da düzenliyorsunuz. Bu yarışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

H.K.: MEB ile işbirliği yaparak düzenliyoruz resim yarışmalarını. Bu yarışmalarda il il değerlendirmeler yapıp, çocuklarımızı farklı hediyelerle ödüllendiriyoruz. Sonrasında da 30 öğrencimizi öğretmenleriyle birlikte çiftliğimizde konuk ediyor, resim eğitimi veriyor ve İstanbul kültür gezileri düzenliyoruz.

Doğa Park ziyaretinden bir kare. Hakan Körpi, katalogları gösteriyor Dilşad atasoy ve Günsu Saraçoğlu'na.
Hakan Körpi, Dilşad Atasoy, Günsu Saraçoğlu

D.A.: Kolonide yer alacak sanatçıların seçiminde büyük bir özen gösterdiğinizi biliyoruz. Sanatçıları davet ederken nelere dikkat ediyorsunuz? Kolonide yer almak istediği halde, alamayanlar da oluyor mu?

H.K.: Her yıl birbirinden değerli 2000 kadar sanatçıdan başvuru alıyoruz. Müracaat eden sanatçılar ve referanslar % 60, aramızda olmasını istediklerimiz % 20, geçmiş yıllarda aramızda olanlar % 20 olmak üzere bir seçim yapıyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana müracaat eden sanatçıların sayısı giderek arttı, yüzlerden, binlere ulaştı. Tüm imkânlarımızı zorlayarak 100-150 sanatçı arasında davet edebiliyoruz. Konaklama, çalışma atölyesi gibi koşullar daha fazla sayıda sanatçıyı davet etmemize imkân vermiyor. Dünyada bu büyüklükte bir sanatçı topluluğunu davet eden başka bir koloni yok. Yine de gönül koyan sanatçılar oluyor tabii ki. Biz de bunu düşünerek önümüzdeki 2 yıl müracaat almamaya karar verdik. Geçmiş yıllarda davet edemediğimiz sanatçıları geriye dönük tarama yaparak, davet edeceğiz, gönüllerini alacağız.

G.S.: Cumhuriyetin 93. yılı sebebiyle 93 sanatçıyla bir sergi gerçekleştirdiğinizi biliyoruz. “Selection Bodrum” sergisi ve Cumhuriyet Sergileri çok ses getirdi. Bunları da anlatmak gerek merak edenlere…

H.K.: “Selection Bodrum” son projelerimizden biri. Genç, orta kuşak ve usta 93 sanatçımızın eserlerini Cumhuriyetimizin 93. yılında Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşturduk. Açılışa Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şahin, çok kıymetli sanatçı dostlarımız ve çok sayıda davetli katıldı. Bu önemli projeyle Cumhuriyete ve sanatçımıza sahip çıktığımızı düşünüyorum. Daha önceki yıl da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Berlin’de Türk Büyükelçiliği’nde sergi açmıştık. 100. yılımızda ise kesinlikle Ankara’da olmayı planlıyoruz.

MKM çocuk sergisinden bir kare.
MKM çocuk sergisinden bir kare.

D.A.: Başlangıçta hayal ettikleriniz bunlar mıydı? Hayalleriniz devam ediyor mu? Bundan sonra yapılacak işlerle ilgili planlarınız nelerdir?

H.K.: Hayallerimiz her geçen gün daha da büyüyerek devam ediyor. Her saat daha fazla ne yapabiliriz diye düşünen ve proje üreten bir ekibimiz var. Ahmet Şahin ve ailesi özellikle özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarla ilgili birçok değerli projeye imza atıyorlar. Ekip olarak bu hayalleri hayata geçirmek üzere var gücümüzle çalışıyoruz. Her yıl daha da gelişerek yolumuza devam ediyoruz. Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi, çok kısa bir sürede ülkemizin en çok konuşulan, ilgi gören sanat etkinliklerinden biri olmayı başardı. Mutluyuz, gururluyuz ekip olarak.

G.S.: Çok sayıda ödül aldığınızı biliyoruz. Biraz da ödüllerinizden söz etmenizi isteriz.

H.K.: Tüyap Artist 2013/23. Uluslararası Sanat Fuarı tarafından verilen “Sanatsever Kurum Onur Ödülü” ne layık görüldük. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından kuruluşunun 20. yılı anısına Türk Dünyası kültür, sanat ve bilim alanında üstün hizmetlerde bulunan kişi ve kurumlara şükran nişanesi olarak verilen “TÜRKSOY 20. Yıl Madalyası” için Portakal Çiçeği Sanat Kolonisinin seçilmiş olması da bizi çok mutlu etti. Art Ankara Çağdaş Sanat Fuarı “Sanata Katkı” ödülü, UPSD “Sanat Kurumu Ödülü” gibi ödüller de sevincimizi artırdı. Bu başarıların tamamı, Ahmet Şahin önderliğinde çalışan tüm ekibe, hepimize aittir. Sanatçıların ve sanatseverlerin gönüllerinde yer almak en büyük ödül tabii bizim için.

D.A.: Çocuklarla ilgili projeleriniz çok önemli, bunları detaylı öğrenmek isteriz.

Hakan Körpi ve çocoklar...
Hakan Körpi ve çocoklar…

H.K.: Önce Özel Eğitim Kurumlarında eğitim alan özel çocuklarımızdan 30 tanesini öğretmenleriyle birlikte Sapanca Doğapark’ta bir hafta konuk ettik. Bu çocukların 3-4 senede alamadıkları eğitim, gelişim ve sosyalleşmeyi çiftlikte 1 haftada sağladıklarını gördük. Bu olumlu gelişmeden sonra sayıyı iki katına çıkarma kararı aldık. Burada çalışmalarının ardından resim yarışmasının sergisini Port Art Gallery’de yaptık, tüm okullara arşivlerinde bulundurmak üzere kataloglar gönderdik.

Bu güzel gelişmelerin ardından yarışmamızı ve tüm enerjimizi engelli çocuklarımıza ayırmaya başladık, 30 yerine 100 öğrenci hedefine doğru yol alıyoruz. Aldığımız en güzel karar ise bize resim yollayan binlerce öğrencinin tamamını birinci ilan etmemizdir. Tüm öğrencilere isim isim başarı ve teşekkür belgesi hazırlayıp, okullarına yolluyoruz.

Doğa Park’tan çocuk kolonisinden bir kare

Çocuklarla ilgili yarışmalarda bize yollanan tüm resimleri TEV ile işbirliği yaparak ziyaretçilere hediye ettik. On binlerce resim dağıttık. Üniversiteler ve okullar da özel istekle bu resimleri aldılar. Resmi hediye ettiğimiz her bireyden bir ricamız oldu. Gönlünden geçen bir rakamı TEV’in kumbarasına atmasını rica ettik ve toplanan bu para engelli öğrencilere burs verilmek üzere TEV’e bağışlandı.

Bu yıl Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi (MKM)’de açtığımız sergisi bizi en çok heyecanlandıran proje oldu. Tüm engelli okulların davetli olduğu sergide 3000’e yakın eser sergilendi. Bu sergimizde de TEV ile işbirliği yapıp, yüzlerce engelli çocuğumuza burs sağladık.

Bir başka projemiz ise üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakülteleri öğrencileri arasında yaptığımız “Anı Heykelciği” yarışması oldu. Yarışma kapsamında seçici kurulumuz tarafından değerlendirilen eserler her yıl, Port Art Gallery -5’de sergilenmekte.

G.S.: Sapanca’ya özel yaptığınız etkinlikler de var değil mi? Onlardan da kısaca söz etmenizi isteriz.

H.K.: Sapanca Kaymakamlığı için, değerli bir sanatçımıza 5 metrelik Atatürk heykeli yaptırdık. Şu an tüm ihtişamıyla Kaymakamlık binası önünde yerini aldı.

Tema Sakarya İl temsilciliği ve Türk Kadınlar Birliği Sakarya Şubesi ile birlikte, şiddet nedeniyle öldürülen kadınlarımız için fidan diktik. Her fidana bir kadının adını verdik, artık onlar çınar ağacı olarak yaşayacaklar. Şehitlerimiz için de bir orman oluşturduk Sakarya’da.

Ayrıca Sapanca’da düzenlenen uluslararası şiir akşamlarına destek veriyoruz.

MKM’de açılan çocuk sergisinden bir kare

D.A.: O kadar çok şey var ki sorulacak, sormakla bitecek gibi değil. Sizin okuyucularımıza iletmek istediğiniz, eklemek istediğiniz başka bir var mı Hakan Bey?

H.K.: Geleneksel olarak İtalya’da her yıl mozaik sanatçıları arasında düzenlenen ve Avrupa’nın önemli mozaik yarışmalarından biri olan “Mosaıco Oggi” de Sayın Ahmet Şahin adına “Ahmet Şahin Başarı Ödülü” verilmektedir. Bunu özellikle belirtmek isterim. Bir de projelerimizin hiç bir aşamasında ticari bir kaygımız yoktur, bunun bilinmesi de bizim için çok önemli.

Piece of Art olarak, sanata, sanatçıya ve özel çocuklara yaptığınız özel destek için Sayın Ahmet Şahin’e ve Portakal Çiçeği Sanat Kolonisinin tüm ekibine, bu güzel söyleşi için de size içtenlikle teşekkür ediyoruz.

H.K.: Bu keyifli sohbet için ben de sizlere teşekkür ederim. Sizin aracılığınızla tüm bu güzelliklere vesile olan Ahmet Şahin ve ailesi başta olmak üzere, bu başarıda emeği olan tüm çalışma arkadaşlarıma da teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

“Beyaz Tuval”

Uluslararası Portakal Çiçeği Plastik Sanatlar Kolonisi CEO’su Hakan Körpi Yayın Tarihi: 11.05.2017

İlgili Yayın Linki: https://www.youtube.com/watch?v=idKWQ-LliO0

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir