Hoşgeldiniz  

HABİP AYDOĞDU İLE KIRMIZI YOLCULUK

piece of ART News | 14 Ağustos 2018 | Genel Haberler A- A+

 

Ressam Habip Aydoğdu son dönem çalışmalarını “Kırmızı Yolculuk” adıyla 4 Eylül’den itibaren Bodrum Turgutreis’teki Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergiliyor.

                     “CAMBAZ”

 

Sanatçı; soyut form, çizgi ve dokularla somut çağrışımları aynı potada eriten; kırmızı, siyah ve beyaz ağırlıklı renklerin uygun ton ve nüanslarını kullanarak oluşturduğu özgün görsel anlatım diliyle tanınan bir ressam. Aydoğdu’nun geniş fırçalarla oluşturduğu ritmik ve dinamik lekelerle adeta meydan okuduğu, başkaldıran cesur resimleri; yaratma süreci boyunca sık sık yön değiştiren, bilinçaltının tetiklemesiyle başlar; fevri, atak ve spontan hareketlerle devam eden vahşi bir mücadele, kırmızı bir yolculuktur. Bu vahşi mücadele sırasında Aydoğdu, rastlantıyla yakaladığı tüm değerleri bir bir evcilleştirir.

 

 

 


                “KÖR DÖVÜŞÜ”

 

Sanatçının resimleri, soyut lekeci fırça hareketleri, yer yer kaligrafik karakterleri, kimi zaman ilksel (primitif) formları ya da totemik biçimleri çağrıştırsa da, gölgesinde barındırdığı zengin renk, doku, çizgi tadıyla, doğadan, toplumdan, yaşamdan izdüşümleri içerir. Yarım asrı aşan sanat yaşamında çok çalışan, çok yorulan ama bu yorgunluğu resimlerine yansıtmayan, her yeni sergide daha taze, daha canlı, daha etkili resimlerle izleyicilerin karşısına çıkmayı amaçlayan Habip Aydoğdu “Kırmızı Yolculuk” Sergisinde, tuval resimlerinin yanı sıra üzerine boyasıyla müdahale ettiği buluntu nesneleri ve Özgür Aydoğdu’nun digital ortama aktardığı etkileşimli iPad uygulamasıyla izleyenleriyle buluşturduğu resimli günlüklerini de sergiliyor.

 

 

 

“Kırmızı Yolculuk” Sergisi 4 Eylül- 4 Ekim 2018 tarihleri arasında

Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde her gün 10:00-22:00 saatleri arasında izlenebilir.

 

                           “KÖR KAHİN”

******************          ******************          ******************          ******************                 

 

Habip Aydoğdu Kimdir.?

1974 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’ndan mezun olan Aydoğdu, yaşamla resim arasındaki gizli bağı koparmadan, resim dilini sürekli zenginleştirdi.

70’lerdeki gerçekçi yaklaşımı, 80’li yıllara doğru yerini simgesel anlatımlara bıraktı. Zengin çağrışımlarla yüklü dışavurumcu soyut bir anlatımı benimseyen sanatçı, 90’lı yıllarla beraber tuval resminin ötesinde farklı araç ve gereçleri de anlatım malzemesi olarak kullanmaya başladı.

Türkiye ve çeşitli ülkelerde 70’i aşkın kişisel sergi açan, hakkında sekiz kitap yazılmış, önemli ödüller almış Aydoğdu’nun eserleri, müzelerde ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

3202 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle