İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sessiz, dilsiz bir çığlıktır Fatsa

Sessiz, dilsiz bir çığlıktır Fatsa ve Onay Akbaş 

Sanatçı Onay Akbaş ile Genel Yayın Yönetmenimiz Günsu Saraçoğlu’nun konu ile ilgili sohbetini youTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Fatsa‘da “Siyanürlü” altın arama ! Acılar yarıştırılamaz, ancak “Kapitalizm’in” azgın kâr hırsına topyekün dur demez isek eğer, O’nun başka yerlerde başka canlar yakma iştah ve hevesi dahada kamçılanır.

Fatsa‘da doğa katledilirken, cılız birkaç sesin ve stk’nın dışında bütüncül ve etkili tepki gösterememiştik. Çünkü Fatsa, Bergama ve Çanakkale gibi “Turistik” bir belde değildi ve “İhmal edilebilirdi” Ayrıca, Fatsa’nın güzel sahillerinde, köylerinde, Kaz dağlarının muhteşem sahillerinde ve köylerinde olduğu gibi milyon dolarlık “Yazlıkları-Yatırımları” olan tanınmış ünlü ve etkili sanatçı ve şahsiyetleri yoktu. Yada olsa da, soruna yeterince duyarlı değillerdi.

#FatsaİçinYalınAyakKitapOkuyanlar

İş sadece Fatsa’nın korkusuz, direnen bir avuç köylüsüne ve stk lara devredilmiş, vicdanlar sulha erdirilmiş, tecavüze sessizce göz yumulmuştu. Ancak “Kapitalizm böyledir. Topyekün ve hep birlikte mücadele edilmez,”Kâr hırsı” geriletilemez ve cesaret bulursa eğer, başka bölgelere, ülkelere, toplumlara göz dikmeye, can yakmaya devam edecektir. O’nun için toplumsal tepkimizi verirken hep birlikte “Gitmesekte, gezmesekte O köy bizim köyümüzdür” vede “Kurtulmak yok tek başına, ya hep ya hiç” diyebilmek daha etkili ve daha samimi toplumsal sonuçlar sağlar diye düşünüyorum. Çifte standart’da ne bireysel nede toplumsal yararlar olamaz. Olaylara ve olgulara “tek gözle değil yürek ve vicdan gözüyle bakabilirsek daha inandırcı, etkili ve sonuç alıcı olabiliriz bence.

Maalesef o meşhur deyimle Fatsa’da “Sarı öküzü vermeyecektik” Yani kısacası demem odur ki; “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” anlayışını terk edip, sorunlara bütüncül bakalım. Çünkü “O yılan” artık hepimizin koynundadır.

#SessizDilsizBirÇığlıktırFatsa        #FatsaİçinYalınAyakKitapOkuyanlar

 

****************

Onay Akbaş’ın konuk olduğu Beyaz Tuval programını ilgili linkten izleyebilirsiniz.

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir