İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

FATİH SULTAN MEHMET ten sonraki 540 yılda sanatın ivmesi?! 1480-2020

 

Kamuya hizmet etmek için yola çıkan ve sorumluluk üstlenen, sorumluluk verilen sorumluluğu yürekleriyle hissedebilen insanlar edindikleri sorumluluk ile göreve geldiklerinde artık siyasi kimliklerini değil halkın tamamına yarar sağlayabilecek düzeyde kültürel zihin yapıları ile görevlerini yerine getirebilirlerse hem bugüne, hem düne, hem de yarına yönelik başarılı projeleri kamuya sunma yetisine sahip oluyorlar. Kamuoyu olarak biz vatandaşlar bizi yönetmeye aday olmuş insanlardan hizmet ve sorunlara çözümü “yandaşlık” yapmadan şeffaf bir şekilde gerçekleştirmelerini bekleriz.

Özellikle son altı aydır tüm dünyanın ve Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı covid19/coronavirüs sorununu yaşayarak, deneyimleyerek tanık olmuş bizlerin bu saatten sonra cehalete, kamplaşmaya, ilkelliğe, bilimden, sanattan uzaklaşmaya, vs. yeltenmeye hakkımız yok, böyle bir lüksümüz olamaz!

Bilim insanlarının dahi elini kolunu bağlayan bir hareket gerçekleşti ve bizler bu negatif hareketi deneyimlerken artık eskisi gibi hayatı, yaşamı sürdüremeyiz; her şeyi fakat her ne varsa her meseleyi farklı bir zihinsel yapı ile değerlendirmekle yükümlüyüz. Ekoloji, sanat, felsefe, siyaset, sanayi, tıp, bilim, tüketim, mimari yapılaşma, eğitim, gelecek nesil, israf… tüm bu yaşamsal konulara ilişkin hareketlerimizi, düşünce biçimimizi, kararlarımızı masaya yatırarak ve üstünde eğrisi/ doğrusu ile tekrar aklı selim bir düzeyde sorgulamak, eleştirmek, değerlendirmekle yükümlüyüz.

Aksi halde gezegenimizdeki, yaşadığımız coğrafyamızdaki, ülkemizdeki olumsuzluklar, cehaletler sadece bizim coğrafyamızı değil tüm gezegeni daha olumsuz günlere taşımaya gebe.

Yaşadığımız son altı ayın olumsuz neticeleri tüm sektörleri etkilediği gibi, sanat dünyasının da zaten öteden beri içinde bulunduğu girdapları biraz daha derinleştirirken İstanbul BB Başkanı Sn. İmamoğlu 25.06.2020 Perşembe günü Londra’da Christie’s salonundaki müzayedede satışa çıkarılan 1479 / 1481 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından saraya davet ettiği Venedikli ressam GENTİLE BELLİNİ (1429-1507) tarafından 540 yıl önce yaptırdığı, yapılmasına vesile olduğu “FATİH” portresini satın alarak İBB koleksiyonuna kazandırdı. (Resmin imzasız olması, olmaması başka bir tartışma konusu olabilir.)

Fatih Sultan Mehmet ve yanındaki kişinin iki oğlundan biri, Cem sultan veya Şehzade Mustafa olduğu rivayet edilen, Fatih Sultan Mehmet ile aynı paralelde resmedildiği için şehzadelerden birisi olduğu düşünülen resmi açık artırmaya katılarak İstanbul’a kazandıran Sayın İmamoğlu’nun bu hareketi doğru okunabilirse ülkemizdeki sanata yaklaşım, toplum genelinde ve otoritelerde ivme kazanabilir.

Özellikle içinde bulunduğumuz çok zor dönemde bile sanata gereken önemle yaklaşarak KÜLTÜR İÇİN, SANAT İÇİN, geçmiş için, bugün için ve elbette gelecek için bu muazzam girişimi çok kıymetli buluyorum.

Ülkemizde maalesef ve ne yazık ki sanatın değeri ve gücü tam olarak anlatılamamış, anlaşılamamış olmasının getirdiği zorluk ve yoksunlukları yaşarken bir Belediye Başkanının dönüp sanatın gücüne bakması, bakmakla kalmayıp ona zaman ve bütçe ayıracak entelektüel bir bilgi birikime sahip olabilmesi hem vatandaş hem de sanatın gücüne güvenen bir sanatçı olarak bugüne ve geleceğe dair umutlarımı yükseltmiştir.

Sanatçı olarak yaptığınız çalışmalarla yüzyıllar sonra bile toplumun yaşam standartlarının yükselmesine katkı sağlarsınız, yaptığınız işler, resimler, projelerle… toplumun sadece zevklerine değil akli melekelerine, yaşam standartlarına da ışık olabilirsiniz. Sanatın gücü ne dün, ne bugün, ne de yarın etkisini elbette yitirmeyecek. Dünya durdukça, insan var oldukça öngörüleri ve fikirleri olan farklı özel insanlar, farklı özel işlere imza atacaklar. Ancak kamusal alan otoriteleri bu ender enerjiyi fark ederek sanat insanları ile işbirliği içinde olabilirlerse halk da bu zenginliklerin paydaşı olabilecekler.

36 Osmanlı padişahından 7. padişah Fatih Sultan Mehmet’in (30 Mart 1432 – 3 Mayıs 1481), sadece sanata değil bilime ve felsefeye farklı etnik kimliklere değer verdiği, ilgilendiği, dinlediği, Homeros’u Latince okuduğu, yedi dil bildiği yazılır.

Nitekim 21 yaşında İstanbul’u fethederek birçok tarihçi tarafından Orta Çağ’ın sonu Yeni Çağ’ın başlangıcı olarak kabul edilen, “Çağ Açan Hükümdar” olarak tarihe imza atan genç padişah diğer taraftan insan resminin günah sayıldığı bir dönemde Venedik’ten sanatçı davet ederek portresini yaptırabilecek kadar hurafelere başkaldıran entelektüel genç bir devlet adamı Mehmet’i 540 yıl sonra bugün nasıl değerlendirmeliyiz?  

Bu resim sadece bir resim değildir!

Bu resim bugün binlerce yıllık tarihe sahip coğrafyada yaşayan hepimize farklı okumalar yapmayı sağlayabilecek değerli bir eserdir! Benim için değeri verilen bütçede değil, içinde bulunduğumuz zamanın zorluklarına rağmen çok çok daha değerli bir zenginliği, sözü, eleştiriyi barındırır! Bugünkü tüm otoriteler bu resmin tarihçesine kulak vererek kendilerini sorgulayabilmeliler!

Bugün bizler Bilimde, Eğitimde, Sanatta, Felsefede ne yaptık? Binlerce yıllık tarihi olan ülkemizde kaç tane müzemiz var? Türkiye’de ki tüm belediyelerin koleksiyonları var mı?  Varsa kaç tane geleneksel, klasik veya modern eser var? Yoksa neden yok?

Buyurunuz belki de hepimize FATİH SULTAN MEHMET “HODRİ MEYDAN” DİYOR! “Ben 540 yıl önce 30 yaşlarımda o günkü sosyolojik koşullarda sanata döndüm baktım, sanatın, felsefenin, şairlerin, Ali Kuşcu’nun, Homeros’un, bilimin değerinin farkındaydım! Sizler benden sonra SANAT için, felsefe için, Bilim için… yüzyıllardır ne yaptınız? Bu meselelere kaç tuğla koyabildiniz?” diye soruyor olabilir mi?

Bugün içinde bulunduğumuz durumdan sadece 540 yıldır siyasi otoriteler sorumlu tutulamaz her birimiz kendi disiplinimizde öz eleştirimizi yapabildiğimizde biz sanatçıların, sanat aktörlerinin de bu vahim sonuçlardan kısmen sorumlu olduğumuzu görebiliriz. Öyle topu sürekli pasa atarak olmuyor!

Düşünelim!

Teşekkürler Sayın Ekrem İmamoğlu umarım sizin bu hareketinizin devamı ve çarparak çoğalabilenleri, emsalleri çok olsun!

 

Fazilet Kendirci  26.06.2020 / İSTANBUL

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir