İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“CORONAVİRUS’e ERDEMLE BAKABİLMEK” Fazilet Kendirci’nin kaleminden..

 

Yıl 2020 Mart ayı;  2019 yılının Aralık ayından itibaren önce ufak tonlarda sesini ilk kez Çin’de çıkaran, günler ve aylar geçtikçe sesinin rengini ve tonunu gün be gün artıran, adeta herkesi yerle bir edecek sonsuz gücü ile her insanı, aklınıza gelebilecek her imkana sahip; fiziksel, teknolojik, ekonomik, siyasi iktidar,  silah sanayi, ilaç sanayi…  “güce” sahip bütün insanların güvendiği dağları, argümanları, iktidarları adeta tarumar eden, yerle bir eden GÜÇ CORONAVİRÜS.

Aşağıda ki sorgulamalarımın hakkına sahibim; çünkü erdem yoksunu sizler bu dünyayı yaşanmaz bir cehenneme çevirdiniz. Doğayı, sanatı, bilimi, erdemleri önemseyen insanları hafife aldınız.

Korkuyorsunuz ne oldu? Dünyaya hükmediyordunuz; olağanüstü silahlarınızla, otoritelerinizle, paralarınızla, jetlerinizle, özel uçaklarınızla, yatlarınızla ve hatta sonsuz kibirlerinizle, sadece kendinize reva gördüğünüz gereksiz ÖZEL yaşamınızı hiç kimseden çekinmeden, “UTANMADAN / VİCDAN YAPMADAN” gözler önünde sergiliyordunuz.

Belki hiç tanışmadığınız veya  vazgeçtiğiniz küçümsediğiniz  hatta İLKEL bulduğunuz HAK ve ERDEM! Bugün hatırlayabilmelisiniz, bu iki kavram neydi? Hiç tanışmış mıydınız?

 

Dünyada 22.000 insan AÇLIKTAN ÖLÜRKEN KORKMALIYDINIZ!

Tıpkı sizler gibi O insanlar da anne karnından bu dünyaya geldi; en az senin kadar insanca yaşayabilmek Onun da hakkıydı. O insanların ellerinden alınan yaşam hakkından korkabilmeliydiniz. Fakat sizler bu can çekişmeleri adeta normalleştirdiniz. Gözleriniz kör, kulaklarınız sağır oldu duyamadınız, duymadınız. Elde ettiğiniz kazançla çok çok birkaç yardımlar da bulundunuz bu işlerle de kendinizce gururlanma hadsizliğini yaşadınız. Oysa sizlerin görevi o insanlara balık vermek değildi, balık tutmayı öğretebilmekti. Yapmadınız.

(Yeri gelmişken söyleyeyim YARDIM NEDİR/NE OLMALIDIR?)

YARDIM; hiç beklenmedik zamanlarda beklenmedik doğal afetler, travmalar yaşandığında insanların birbirlerine el uzatmaları olmalıdır. Normal yaşam koşullarında eli, ayağı, akli melekeleri sağlam insanları sömürerek, muhtaç bırakarak onların üzerinden maddi/manevi haksız kazançlar elde ederek, insanların göz göre göre haklarını talan edip, daha sonra da keyfi arzular doğrultusunda YARDIM etmek YARDIM değildir! Bu SÖMÜRÜDÜR. Bu dünyada açlıktan insanlar ölüyorken, dünyanın herhangi bir köşesindeki bir sporcuya bilmem kaç sıfırlı rakam ödenmesinden, dünyanın herhangi bir noktasındaki bir sanat eserine bilmem kaç sıfırlı rakam ödenmesinden daima utanç duymuşumdur. Bu meseleler haksızca normalleştirildi.  Dünyanın tüm çocukları, bütün insanlar insanlık sınırları içinde yaşayabiliyorsa o zaman bu yaklaşımlar normal olabilmeliydi. )

Bencilce ve acımasızca insanlar evlerinden, yurtlarından edildi, insanları birbirine düşman ederek savaşlar çıkarıldı. Pek çok insanın bu sistem içinde yaşam hakları ellerinden alındı, göç yolculuklarında çocuklar ağır ve hiç hak etmedikleri travmalarla, ölümlerle karşılaştılar! Oysa şimdi, bugün herkesi tir tir titreten;  evine,  yatına, katına, sarayına hapseden KORONAVİRUS ÇOCUKLARA dokunmuyor!

Doğaya ve tüm canlılara koşulsuz saygı duyabilseydiniz, yaşamlarınızın merkezine, geçici şımarık heves ve açgözlülüklerinizle PARAyı değil ERDEMleri koyar ve O erdemleriniz ile yıllardır elde ettiğiniz haksız güçlerinizi sorgulayabilirdiniz. Fakat öyleyapmadınız, olmadı,  mesela altın madenleri için DOĞATALAN ETMEK hadsizliğini kendinizde hak görebildiniz. Gökyüzüne doğru hadsizce yükselen sözde “akıllı binalar” ınız için ağaçları, karıncaları katlettiniz bu vahim sonuçla akıldan uzak yapay gurur duydunuz.

Şimdi 2020 yılında bugün, 2001 yılında gerçekleştirdiğim “YARINSIZ TASARIMLARIMIZ” adlı sergimi hatırlıyorum; bundan 19 yıl önce “GÜÇLERİN” TASARIMLARININ YARINLARI OLAMAYACAĞINI öngörebilenlerdendim.

 

Evet tasarımlarınızın yarını / yani bugünü tam bir fiyasko ile sonuçlandı.

Diyorlar ki Coronavirüs laboratuvar ortamında gerçekleştirilen bir virüstür. Eğer bu tez doğru ise, çok kısa bir zamanda öldürebilen bir virüs neden laboratuvar ortamında elde edilsin? Amaç ne olabilir daha fazla para mı? Yeni dünya düzeni mi? Sanırım bunu çok az insan biliyor veya yoksa böyle bi’şey ilahi adalet olsa gerek. Bu “silah” en çok 65 yaş üstünü kırıp geçiriyor, çocuklara, hayvanlara zarar vermediği açıklanıyor. Acaba bugün dünyayı yaşanmaz hale getiren, sadece PARAya odaklanmış, tüm insani değerleri alt üst edip, adeta yok sayan nesil de 65 yaş ve üstü nesil midir? İnsanlık yeni bir dünyada tüm canlılara karşı daha erdemli nesillere sahip olabilir mi?

Bu günlerde işten çıkarmalar başladı; kira, temel giderler vs. ekonomik zorluklarla nasıl savaşılacak o da bilinmiyor.

Şimdi olan oluyor, aklınıza gelebilecek her statüden insan karantinaya düşüyor,  insanlara telaş ve korku içinde “ellerini nasıl yıkamalısın?” öğretiliyor.

VİCDANLARDAKİ KİRLERİ DE YIKAMAYI ÖĞRENMEK DİLEĞİYLE SAĞLIK, SEVGİ VE SANATLA KALINIZ. 

Herzaman olduğu gibi şimdi de sanat;  Müzik, Sinema, Resim, Kitap iyi geliyor.

CORONAVİRÜS lütfen insanlara ve/veya varsayalım ki seni dünyaya isteyerek veya istemeyerek salana da ERDEM/HAK/VİCDAN nedir? Bunu göstermeyi başar.

 

Fazilet Kendirci

22/03/2020

 

1998 primitivizmin realitesi ahsap uze. ka.te. 170 x 100 cm
1998 primitivizmin realitesi ahsap uze. ka.te. 170 x 100 cm

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir