İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir çöp adam bile çizemem..!

Bir çöp adam bile çizemem..! Bu klasik cümle neden yazıma bir başlık haline dönüştü, sizlerle kısaca paylaşmak istedim.

Bir sosyolog ve resim alanında gerçekleştirdiğim çocuk&sanat odaklı çalışmalarım süresince; birey/çocuk gelişimi ile sanat eğitimi arasındaki ilişkileri yoğun bir şekilde inceleme ve tecrübe etme fırsatım oldu.

Çocuk gelişimi ile sanat eğitimi arasındaki ilişkiler üzerine birçok çalışmalar yapılmıştır. Bu konu bir konu bir hayli geniş olmasından dolayı alt başlıklarla incelenmesi gereken bir alandır.

Sanat alanında çalıştığımızı söylediğimiz anda tüm sanatçı arkadaşlarım ve toplumun aşina olduğu o klişe sözü duymamak imkansız gibidir.

“Bir çöp adam bile çizemem..!”

Eğitim, gelişim ve temel bilgi aracılığı ile farkındalığımızın arttırılması sağlandığında, bu klişenin ne kadarda gerçekten uzağa düştüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz.

“Herkesin çizebileceği bir çöp adam mutlaka vardır.!”

Bir sosyolog olarak ve resim alanında gerçekleştirdiğim çocuk&sanat odaklı çalışmalarım süresince; çocuk birey gelişi ile sanat eğitimi arasındaki ilişkileri yoğun bir şekilde Sanat çocuk bireyin; kendi duygularını, düşüncelerini, algılayışını, heyecanlarını, merak ettiklerini, kızgınlığını, neşesini ve nefretini v.s yansıtması sağlayan bir alandır. Çocuk bireyi; kendi çevresini fark edebilmesini, hayal gücünü kullanabilmesine ve yaratıcılığını ve esnek bir kişilik geliştirebilmesini, yeniliklere açık ve yeni durumlara uyum sağlayabilmesini, hoşlandığı ve hoşlanmadığı bazı durumları tanımlayabilmesini, kendini ifade edebilmeyi öğrenmesini ve kendine olan güveninin artmasında etkin rol oynamaktır.

Günümüz çağdaş toplumlarının ilk özelliği; bu toplumlarda insanların bireyselleşmesine çok önem verilmesidir. Çünkü birey, toplumda kendi çabalarıyla var olacaktır. Sanat eğitimi; yalnızca duyguların ve becerilerin eğitimi olmayıp; yaratıcılık temeline dayandığından daha çok zihinsel bir eğitimdir. Bu süreçte akıl ve duygu eşit kullanılmaktadır. Bazen kişilik özelliklerine göre biri diğerinin önüne de geçebilir.

Sanat, çocuk bireye bir yaşantı vermektedir. Herhangi bir olay gerçekten yaşanırsa zihnimizde yer eder. Yaratıcılığın geliştirilmesi tüm sanat etkinliklerinin temel çıkış noktasıdır. Yaratıcılık; günümüz toplumlarının en çok değer verdikleri insanca bir özelliktir. Toplumlararası yarışta sonucu belirleyecek en önemli zihinsel öğedir.

Kendi insanları arasından yaratıcı gücü olanları seçmesini, eğitmesini ve desteklemesini en iyi bilen toplumla, günümüzde gelişmişlik açısından öne çıkacaklardır.

Her çocuk birey; kendi içinde doğuştan var olan bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli; kendine uygun doğru materyalleri seçerek sanatla ifade edebileceği düşünüyorum.

Bu konu ile ilgili genel bir anlatımı; ileriki yazılarımda alt başlıklar halinde sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir