Hoşgeldiniz  

BEREKETLİ HİLAL SERGİSİ ile #TARİH YENİDEN YAZILIYOR

piece of ART News | 22 Ekim 2019 | Genel Haberler A- A+

  1. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne dahil edilen Göbeklitepe için sanatçılar bir araya geliyor.

Anadolu Kültürel Girişimcilik sponsorluğunda “Bereketli Hilal” ismiyle açılan sergi, dokumadan mücevher ve takı tasarımına, heykelden mühür koleksiyonuna bir çok eseri barındırıyor. 2019 Göbeklitepe Yılı için 22 Ekim saat 15:00’da gerçekleştirilen karma sergiye Harbiye Askeri Müzesi ev sahipliği yapıyor.

 

3 SANATÇI, 1 SERGİ, 3 KOLEKSİYON “BEREKETLİ HİLAL”

#TarihYenidenYaziliyor etiketi kullanılan sergide imzası bulunan sanatçı Fırat Neziroğlu, dönemin sosyal hayatını buğday ve başak gibi figürlerde imgeleyerek eserlerini, dokuma üzerinden ışık yansımaları ile ifade ediyor. Sergiye katılan bir diğer sanatçı heykeltıraş Özge Günaydın, bu zamana kadar kazılarda gün yüzüne çıkarılan taş kabartmaları ve doğa motiflerini “Fertile Crescentby Özge Günaydın” mühür koleksiyonunu sunuyor. Her parçanın anlam ve hikayesi, heykeltıraşın kendi sesli anlatımıyla desteklenmektedir. Mühür koleksiyonun yanı sıra sanatçının Göbeklitepe kült yapısında bulunan T sembollerinin stilize edilmiş minyatürleri de sergide yer almaktadır. Tasarımcı Eren Şahan Bağcı ise kazı bölgesinde keşfedilen motiflerden 2019 Göbeklitepe Yılı için bir mücevher ve takı koleksiyonu sergileniyor.

Sergi hakkında konuşan Anadolu Kültürel Girişimcilik İcra Kurulu Başkanı Halil Korkmaz; “Anadolu Kültürel Girişimcilik olarak bu yılın Göbeklitepe yılı ilan edilmesi sebebiyle, birbirinden güzel eserlere imza atan sanatçılarımız Fırat Neziroğlu, Özge Günaydın ve Eren Şahan Bağcı’yı canı gönülden destekliyoruz. Sergiye katılan sanatçılarımızın hazırladığı özel koleksiyonlar ayrıca satışa da açılacaktır. Ülkemizin kültürel değerlerini gösteren Bereketli Hilal sergimiz, bir roadshow’a çıkarak tüm Türkiye’de dolaşacaktır. 12 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Göbeklitepe’nin tarihsel olduğu kadar sanatsal ve kültürel değerini herkese göstermek için düzenlediğimiz Bereketli Hilal Sergisi’ne herkesi bekliyoruz.” dedi.

GÖBEKLİTEPE

İnşası Milattan önce 12.000 yılına uzanan Göbeklitepe tarihteki en eski yapı olarak biliniyor ve bu özelliği ile tarihi değiştirmeye devam ediyor. Stonehenge’den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eski olan Göbeklitepe, yaklaşık 300 metre çapında ve 15 metre yüksekliğinde geniş görüş alanına hakim bir konumda yer alıyor. Neolitik döneme ait Göbeklitepe’de 20 den fazla yapı tespit edilmiş ve şu ana kadar yalnızca 6 yapı gün ışığına çıkartılmıştır.

Avcılığı temsil eden resimler ve sütunların üzerinde bulunan hayvan figürleri tek ve kabartma olarak işlenmiş, sanatsal açıdan çok farklı bir anlayışı etkileyici biçimde yansıtmaktadır. Taşlar üzerinde çoğunlukla tilki, boğa, yılan, yaban domuzu, aslan, turna ve yaban ördeği figürleri yer almaktadır.

Sanatçılar Fırat Neziroğlu, Eren Şahan Bağcı ve Özge Günaydın katkılarıyla hazırlanan

Göbeklitepe Bereketli Hilal Sergisi’ni, 28 Ekim tarihine kadar Harbiye Askeri Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

 

Harbiye Askeri Müzesi Adres: Valikonağı Caddesi, Harbiye, Şişli 34298 / İstanbul

 

 

179 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle