Hoşgeldiniz  

Ayvalık’ın Güneşiyle Kimyayı Birleştiren Sanatçı

piece of ART News | 10 Eylül 2019 | Genel Haberler A- A+

 

Hollandalı sanatçı Brigitte Spiegeler, Ayvalık Barbara Sanat Evi’nin konuğuydu. Sanatçının Ayvalık’ta kaldığı süre içinde yaptığı özgün baskı eserlerle açılan sergisi sanatseverlerle buluştu. Bölgeye ait bitkileri, Ayvalık’ın doğasını ve mimarisini işlediği baskılarıyla dikkat çeken sergiye katılım ve ilgi büyüktü.

Organizasyon, serginin yanı sıra sanatçı dostlarının Ayvalık’tan ayrılacak olan Spiegeler için düzenlediği bir veda gecesiydi aynı zamanda…
Selçuk Kaltalıoğlu ve Brigitte Spiegeler’in yaptığı bir açılış konuşmasıyla başlayan gece, sanat sohbetleriyle devam etti.

Çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi veren Brigitte Spiegeler, “Ayvalık sokakları,  evleri, kedileri ile zeytin başta olmak üzere bölgeye ait bitkileri de kapsayan  çalışmalar yaptım. Çalışmalarımda sürekli farklı teknikler kullanıyorum ve bu bana heyecan veriyor. Burada oldukça eski bir baskı tekniği olan blue print (mavi baskı) tekniği kullandım. Bu çok eski bir fotoğraf tekniği. Bu baskı tekniği ilk olarak İngiliz bilim adamı ve gök bilimci Sir John F.W. Herschel tarafından 1842 yılında bulunmuş ve hakkında bir kitap yayınlanmış. Kimyasal bir işlem ve güneşten yararlanarak ortaya çıkardığım baskılar, ışık alan yerler mavi, almayan yerler beyaz olduğu için Negatif Cyanotype olarak da adlandırılıyor. Burada olmaktan ve üretmekten dolayı çok mutluyum. Ayvalık’ı çok sevdim. Barbara Evi’nin kurucusu  Şerif Kaynar ve Selçuk Kaltalıoğlu başta olmak üzere, burada kaldığım sürece bana destek olan tüm sanatçı dostlara  teşekkür ederim” dedi.

 

210 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle