Hoşgeldiniz  

“Atlar, Hatlar ve Süleymanname” Sergisi Açıldı…

piece of ART News | 01 Kasım 2018 | Etkinlikler, Genel Haberler A- A+

 

Süleyman Saim Tekcan’ın, Tophane-i Amire de sergilenen Döngüsel Seyir başlıklı sergisinden sonra geniş kapsamda açacağı önemli bir proje sergisi olan Atlar, Hatlar ve Süleymanname başlıklı sergisi, Kültür A.Ş tarafından yönetilen 1600 yıllık tarihi olan Şerefiye Sarnıcının görkemli, mistik atmosferi içinde sanatçının 30 yıllık heykel ve gravürlerinden seçilmiş özel dizgiler ile sunuluyor.

Usta yazar Beşir Ayvazoğlu’nun , Atlar, Hatlar ve Süleymanname sergi kitabında kaleme aldığı yazısında, sanatçının sanatının kaynağına ve genel anlamda sergiye dair ifadeleri şöyledir;

“Necip Fâzıl, At’a Senfoni (1958) isimli sevimli bir kitap yazmıştı. Süleyman Saim Tekcan’ın Riva’nın atlarıyla tanıştıktan sonra ürettiği bütün eserler, atlar için yazılmış bir başka senfonidir. Dikkatle bakın, atların ve hatların ritmik hareketlerindeki müthiş müzikaliteyi hemen fark edeceksiniz. Osmanlı’nın hat sanatında kusursuz ifadesini bulan muhteşem kültür mirasını Süleyman Saim Tekcan’ın estetik dünyasına taşıyanlar da Riva’nın zarif atlarıydı. Bu miras, şimdi modern sanatın imajlar dünyasına bir ışık gibi süzülüp nüfuz ediyor. Dünyanın çok büyük bir kısmına asırlarca at sırtında hükmetmiş bir milletin çocuklarıyız. Uzak atalarımız atlarının üzerinde meclis kurup tartışır, onların üzerinde yer, içer, uyurlardı. Evliya Çelebi’ye göre at, “benî âdemin karındaşı” ve “eşref-i mahlûkat”’tı.

Nâzım Hikmet, “Davet” şiirinde Asya’nın içlerinden kopup geldiğimiz Anadolu’yu vatan yapışımızı üç mısrada büyük bir ustalıkla anlatmıştır:

Dörtnala gelip Uzak Asya’dan

Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan

bu memleket bizim” 

 

 

 

Sergi küratörü Mehmet Lütfi Şen sunum yazısında,

“ Şerefiye sarnıcındaki beraber gerçekleştirdiğimiz bu projeyle, Türk sanatının çağdaş dilini İstanbul’un tarihi değeriyle buluşturmanın heyecanı yaşıyoruz. Tekcan tarihimizin ve varoluşumuzun kökenlerindeki at imgesini çağdaş sanatta yeniden yaratarak, bildiğimiz at türlerine bir yenisi eklenmiş oldu.1600 yıllık tarihi sarnıçla bu Süleyman Saim Tekcan atı, heykel ve gravür formlarıyla buluşuyor. Sarnıcın sularına yansıyarak çoğalan çağdaş atlar ve hatlar, kadim müsennâ (aynalı) değerlere dönüşüyor. Eserlerin gölgeleri yüzyıllar öncesinin duvarlarıyla bütünleşiyor.” değerlendirmesini yapıyor.

 

 

 

 “Atlar, Hatlar ve Süleymanname” sergisi, 07 Ocak 2019’a tarihine kadar Şerefiye Sarnıcı’n da sanatseverlerin ziyaretine açıktır.

Yer: Şerefiye Sarnıcı Binbirdirek mah. Pier Loti Cad. No.: 23 Fatih İstanbul

465 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle