İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Abramovic ile 8 Mart’a Küçük Bir Bakış

Her yıl 8 Mart’ta, Kadınlar Günü  nedeniyle  yapılan etkinlikler genelde klişe olmaktan öteye geçemez.

Sanat dünyasında da bugüne özel sergiler hazırlanır, yazılar yazılır, tiyatro oyunları sahnelenir. Kadının nasıl özel, nasıl  önemli olduğu anlatılır. Sonra tekrar her şey eski haline döner. Erkek egemen toplum kadını eski yerine  koyar. Kadına şiddet, kadın cinayetleri, kadın ayrımcılığı 8 Mart’ta mola vermiş dahi olsa 9 Mart gündeminde  alışılmış sıradan haberler olur gene…

İşte ben bu klişe söylemlerin dışında bir konuyu ve sıra dışı bir kadın sanatçıyı seçtim bu günü anlatmak için. Bu sanatçı üstünden insan ve şiddet ilişkisine bir göz atmak istedim. Rhythm O  isimli çalışmasıyla dünyanın en ilginç sanat olayına imza atmış Polonya’lı Performans Sanatçısı Marina Abramovic’in adını duydunuz mu hiç? Bu ilginç ve ilginç olduğu kadar da acı gösterisiyle şiddete dikkat çekmek istemiş Abramovic. Her türlü şiddetin yaşandığı, kadınların da çok yaygın olarak şiddete maruz kaldığı bu dünyada sanatçı gene kendi bedenini şiddete açarak şiddeti protesto etme  yolunu seçmiş ne yazık ki…

Abramovic, gösteriyi gerçekleştireceği galerideki bir masanın üzerine gül, tüy, bal gibi zararsız olanların yanında, bıçak  neşter, jilet, silah, zincir, kırbaç tel gibi kesici, delici, öldürücü çok sayıda materyali yerleştirir. Galeriyi ziyarete gelen izleyicilere bu masanın üzerindeki her şeyi benim üzerimde kullanabilirsiniz der. Ardından elinde “Sanatçıya istediğinizi yapabilirsiniz” yazılı bir kağıt tutarak trans haline geçip beklemeye başlar. Olay başından itibaren kamerayla kayıt altına alınmaktadır.

Ziyaretçiler önce çekingen bir şekilde yaklaşırlar. Ürkek hareketlerle sanatçıya dokunurlar. Bazısı saçlarıyla oynamaya başlar, kimi yüzünü eller, kimi eline, koluna dokunur. Abramovic yapılan hiç bir şeye tepki vermez.

Ziyaretçilerin sanatçıdan tepki gelmedikçe rahatladıkları ve giderek vahşileşmeye başladıkları görülür. Masada duran kesici delici aletlerle Marina Abramovic’in eline, koluna, yüzüne boynuna çizikler atıp kanatmaya başlarlar. Yapılanlara tepki gelmedikçe vahşetin dozu giderek artar. Üzerindeki kıyafetleri yırtıp parçalar ve sanatçının tüm vücudunu kanlar içinde bırakırlar.

Tam 6 saat boyunca savunmasız ve tepkisiz duran kadına şiddet pervasızca devam eder. O zamana kadar bütün kesici aletler kullanılmış fakat silaha el atan olmamıştır. 6 saat sonra izleyicilerden biri silahı eline alır, işte o an galeri sahibi olaya müdahale edip durdurur ve performansın bittiğini söyler. Bu sırada trans halinden çıkan sanatçı da bağırarak izleyicilerin üstüne koşmaya başlar ki o andan itibaren,  hiç rahatsızlık duymadan  şiddet uygulayan izleyiciler korkuyla koşup, galeriden kaçarlar.

Bu acı performansın ardından yapılan röportajda  sanatçı yaptığı performansla amacına ulaştığını açıklamıştır.

“İnsan psikolojisi işte böyledir, eline fırsat geçtiğinde büyük bir istekle şiddeti uygular. Tepkisiz kalmak şiddet eylemini körükler, hızlandırır. Şiddet uygulayanlar ancak şiddet gören kişi kendilerine yönelik bir karşı eylemde bulunursa durur ve kendi yarattıkları şeyden korkarlar. Pasif halden çıkıp  hareket haline geçmem, yapılanlara tepki vermem sonucu kaçmışlardır, çünkü yaptıklarıyla yüzleşmek istemezler” demiştir.

Kadının sırf kadın olduğu için erkekler tarafından taciz ve tecavüze uğradığı, aşağılandığı,  öldürüldüğü bir toplumdayız. Her gün kocası, sevgilisi, abisi ya da babası tarafından şiddete uğrayan kadın haberleri duyuyoruz ve bu haberler giderek önemsiz, sıradan verilere dönüşüyor, hepimiz için.

Ve bu dönüşüm, klişe bir dileğe sıkı sıkı sarılmaya itiyor beni; güçlünün güçsüze, büyüğün küçüğe, erkeğin kadına, insanın her tür canlıya ve tabii ki insanın insana şiddet uygulamadığı bir dünya özlemiyle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir