Hoşgeldiniz  

4. Uluslararası Ekslibris Yarışması Sergisi Açılış ve Ödül Töreni

piece of ART News | 22 Haziran 2018 | Genel Haberler A- A+

İstanbul Ekslibris Derneği ve Selçuk Ecza Deposu’nun, özgün ekslibris çalışmalarını bir araya getirmek, sanatçılarını teşvik etmek, ekslibris sanatını tanıtmak ve sevdirmek amacıyla düzenlediği “Eczacılık, İlaç ve İnsan Sağlığı”  konulu 4. Uluslararası Ekslibris Yarışması Sergisi açılış ve ödül töreni 23 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek.

Yarışmaya, 24 ülkeden 393 sanatçı 746 eserle katılmıştır. 238 sanatçının eserlerinin sergileneceği yarışmada birincilik ödülünü Arjantinli sanatçı Mauricio Schvarzman, ikinciliği Bulgar sanatçı Maya Tcholakova, üçüncüğü Türk sanatçı Nazan Sönmez almışlardır. Ermenek Belediyesi özel ödülünü, Sırbistan’dan Snezana Kezele, Sıtkı M. Erinç / Şükrü Ertürk özel ödülünü Vedat Çolak, Mürşide İçmeli / Dinçer Pilgir özel ödülünü Ozan Uyanık, gravüResim Atelier / Ayşen Erte özel ödülünü Alperen Güldü almıştır.

Mauricio Schvarzman

Sergi 7 Temmuz 2018 tarihine kadar Selçuk Ecza Deposu, Altunizade Mah. Kuşbakışı Cad. No: 37, Nakkaştepe – İstanbul adresinde izlenebilir.

 

Ekslibris Nedir.?

Ekslibris, kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu baskı resimlerdir. Kitabın kartviziti ya da tapusu da denilebilir. Kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Sözcük olarak …’nın kitaplığından, …’nın kütüphanesine ait anlamına gelir. Bir ihtiyaç grafiği olarak doğmasına karşın, estetik kaygılarla yapılan özgün yapıtlardır. Sanatı, insanın elleri arasına, kitapların içine kadar getirir, onun büyüleyici sıcaklığını hissettirir.

  

Açılışı ve ödül töreni: 23 Haziran 2018, Cumartesi, saat 18:30 Selçuk Ecza Deposu, Altunizade Mah. Kuşbakışı Cad. No: 37, Nakkaştepe – İstanbul

690 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .