Hoşgeldiniz  

21 Haziran Bir Yaz Dönümü Gecesi Sanata Evet Rüyası

piece of ART News | 21 Haziran 2018 | Genel Haberler A- A+

21 Haziran Bir Yaz Dönümü Gecesi Sanata Evet Rüyası

 

2014 yılında kaleme aldığım bu yazının bir kısmını yeniden paylaşmak isterim. Geçmişin, geleceğin inşasında en önemli yapı taşı olduğu düşünülürse, umutlu ve aydınlık yarınlar için bir tuğla daha koyabilmek dileğiyle…

TAMER LEVENT

 

 

” İnsanlığı Nasıl Bir Gelecek Bekliyor? “

21 Haziran en uzun gece… Gün dönümü gecesi… Doğanın diyalektiği… Mevsimler sürgit aynı kalmayarak, değişiyor. Doğa da değişim gösteriyor.

21 Haziran 2014’te de TOBAV, İstanbul MKM Kültür Merkezi’nde Beşiktaş Belediyesi’nin işbirliğiyle bir gece düzenledi. Bu etkinlik, ülkemizde sanat kültürünün, yaşama kalitesi kültürü olarak da benimsenmesi için düzenlendi. Dokuz yüz izleyicinin, iki yüz elli sanatsal icracının yer aldığı bu gece, büyük bir çoşkuyla gerçekleşti.

Gecenin adı, 21 Haziran Bir Yaz Dönümü Gecesi Sanata Evet Rüyası” ‘ydı.

Gecenin birinci bölümünde çok sesli korolar yer aldı. Koro, katılımcılarının kendi sesleriyle şarkı söyledikleri bir birlik ve beraberliğin ismidir. Korolarda şarkı söyleyenler, kendi seslerinin rengiyle, müzik ve armoninin disiplini içerisinde şarkı söylerler. Çok seslidir, ancak büyük bir haz duygusu yaratır. Gecemize katılan korolar, büyük müzikal uyumlarının yanı sıra koreografi olarak da büyük bir uyum içerisindeydiler.

Sanat işte bu uyumun estetik birliğidir. Böyle başarılı bir konsere, dinleyiciler, sanat kavramının ne demek olduğunu açık ve net bir şekilde kavrayabilirler.

Yaşam da korolar gibidir. İnsanlar tek tek ama birbirleriyle ilişki içerisinde yaşarlar. Birbirlerini anlamak, birbirleriyle uyum ve barış içinde yaşamak isterler. Ancak bunu bir türlü başaramayabilirler. Bu, sanat kültürünü içşelleştirememiş olma sorunudur. Birbirleriyle uyumlu yaşamak konusunda ortak bir disipline ulaşamamış olma sorunudur. Birbirilerine sevgi ve saygı göstererek, değer vererek yaşamı estetik ve kaliteli hale getirmeyi talep edemiyor, ifade edemiyor, dolayısıyla da uygulayamıyor olmalarından kaynaklanan bir sorun…

Sanat kavramının estetik yanında iki bileşeni daha var; etik ve adalet. Estetik bütünlük ve uyumun sağlanamadığı yerlerde, etik ve adalet de olmuyor. Çünkü bu estetik bütünlüğünü bozanlar, etik ve adaleti de kendi yanlışlıklarına alet ederek; olması gereken hak, hukuk ve eşitlik ilkelerinin dışında kullanma hakkına sahip olduklarını düşünüyorlar. Doğru olanı bozup kendilerine uydurmayı da bu cüretkarlık içerisinde kendi hakları gibi görünüyorlar. Toplumsal kültürü kendi çıkarları doğrultusunda zedelemekten kaçınmıyorlar. Benden sonra tufan, diyorlar!

Bu tekilleşme döneminin sona ermesi gerekiyor. Çoğullaşmanın, organize olmanın ve onun kültürünü yaratmanın değişimine ihtiyaç var. Koro ve orkestralarda yaşanan sanatsal uyumun, insanlık yaşamında da ortak akıl ve kültür olarak şekillenebilmesi şart ! Tıpkı mevsimlerin değişmesi gibi…

“Sanata Evet”, işte bu kültürün felsefesini öneriyor. Hem uygulamada hem de teoride ! Korolar gibi tüm sanat dalları, bu uygulamaların örnekleriyle topluma da örnek oluyorlar. Toplumun sanatı bir yaşama biçimi haline getirmesi için sanat eserlerinin içinde de, doğada da örnekleri en güzellerini bulabilmesi mümkün… Ama bu eserleri fark etmeden yaşamak, onlardan örnek alarak kendi yaşama felsefesini ve kalitesini oluşturmamak, onu talep etmemek, sanatı yalnız bırakır.

Bu toplumsal özellik gözden ırak kalırsak, birileri onu büsbütün yaşamınızdan çıkarmak için çalışabilir. O zaman, “Sanata Evet”’i benimsemeyen ve sanatı bir yaşama biçimi haline getiremeyen toplum, sanat eserlerine ve bu disiplinin kültürün gelişmesine de sahip çıkamaz. Kendi yaşamının kalitesine de yaşamın estetikleşmesine de; etik, estetik ve adalete de! Örgütlenmeler eksik kalır! Siyasi hareketler, bu değer yargılarını oluşturmadıkça toplumdan kopar. Toplum kültürel olarak geriler. Ortak değerler içeriklerinden uzaklaşır, kopar ve yok olur! Ortaya kaos çıkar. Sürekli kişisel odaklı çatışmalar, inatlaşmalar ve ilkelleşen gerekçeler ile mağduriyet edebiyatı yükselişe geçer.”

KAYNAK:  İnsanlığın Nasıl Bir Gelecek Bekliyor.?, Tamer Levent, Dramatik Yayınları

1255 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle