İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

100 Sanatçıdan, 100 Ekslibris Çalışması

MİLLİ MARŞIMIZIN KABULÜ’NÜN 100. YILINDA, DEVLET PROTOKOLÜNE “100 SANATÇIDAN, 100 EKSLİBRİS” ÇALIŞMASI

Küçükçekmece Belediyesi, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı, bağımsızlığımızın sembolü İstiklâl Marşımızın kabulünün 100. yılını, 100 sanatçının devlet protokolüne özel hazırladığı anlamlı bir Ekslibris sergisiyle kutluyor. Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı sergi, 12 Mart Cuma günü sanatseverlere kapılarını aralayacak.

Milli Marşımızın kabulünün 100. Yılı anısına sergide eseri bulunan sanatçıların Ekslibris çalışmalarının yer aldığı numaralandırılarak hazırlanmış 100 özel katalog, devlet erkânından 100 isme takdim edilecek. Kemal Çebi: Milli Marşımız gibi Mehmet Âkif’in de Küçükçekmeceliler için yeri ve önemi büyüktür Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin anlamını ve önemini bir kez daha hatırlatmak ve tarihe not düşmek amacıyla özgün bir çalışma hazırladıklarını ifade eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi,

“ İstiklâl mücadelemizin en çetin safhasında milletimizin duygularını ifade eden İstiklâl Marşımız, milletimizin kahramanlığının, hürriyet tutkusunun, karakterinin ve eşsiz azminin sembollerindendir. Bir asrı geride bırakan marşımızın ilk günkü ruhu ile 100. yılı anısına, özgün bir eser hazırladık. Milli Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un da biz Küçükçekmeceliler için ayrı bir öneminin olduğunu da belirtmeliyim. Mehmet Âkif, Halkalı Baytar/Ziraat Mektebi’nde hem öğrencilik hem de öğretmenlik yapmış, pek çok yazısını ve şiirini de burada kaleme almıştır. “100 Sanatçı 100 Ekslibris” projemizin gerçekleşmesinde katkı sunan tüm sanatçılarımıza teşekkür ederim” diye konuştu.

projeye katılan sanatçıların listesi

100 çalışma, özel bir baskıyla 100 isme takdim edilecek 1 yıldır çalışmaları yürütülen bu proje kapsamında 100 sanatçı; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bakanlar, 81 ilin belediye başkanları ve siyasi parti liderleri adına İstiklal Marşı konulu Esklibris çalışması yaptılar. Sanatçılar, belirledikleri isimlerin unvan ve kişisel özellikleri üzerine araştırmalar yaparak İstiklâl Marşı konulu ekslibrisleri oluşturdular. Sergide bir araya gelen ve özel bir katalog baskı haline getiren bu çalışmalar, İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı anısına bu isimlere takdim edilecek.İlk örnekleri 1600’lü yıllara uzayan Ekslibris kitap resmi, mührü olarak kişiye özel üretilen çalışmalar olarak biliniyor. Çok sayıda sanatçı ve akademisyen katkı sundu Projeye üniversitelerin güzel sanatlar fakülteleri dekanları, bölüm başkanları, atölye hocaları ve akademisyenlerin yanı sıra bağımsız sanatçıların çalışmaları ve Hannemühle sanatçıların baskıları için hazırlamış olduğu özel gravür kağıtlarıyla katkı sunduğu sergi, 30 Nisan’a dek CKSM’de görülebilir.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir