Hoşgeldiniz  

Sanatçı Zafer Gençaydın Galeri Akdeniz’de….

piece of ART News | 29 Mart 2018 | Etkinlikler A- A+

 

Sanatçı Zafer Gençaydın, 30 Mart – 14 Nisan 2018 tarihleri arasında

Galeri Akdeniz’de açılacak kişisel sergisi ile sanatseverlerle buluşacak.

 

Sanatçı Gençaydın Piece of ART News’e eserlerin yaratım sürecine ait düşüncelerini şöyle aktardı.:

” Belli belirsiz de olsa doğadan izler taşıyan soyutlamacı arayıştaki resimlerimin çıkış noktasını, doğa ve kişisel yaşanmışlıklar ya da toplumsal olaylar oluşturmaktadır. Bilindiği gibi soyut çalışabilmek akşamdan sabaha verilen kararla ilgili değil, nesnel evreni keşfetmeye yönelik disiplinli ve bilinçli bir gözlemle, sürekli araştırmaya dayalı çalışmaların kazandırdığı düşünce ve kavrayış biçimiyle ilgili bir durumdur. Soyut çalışabilmek soyut düşünebilmekle olasıdır. Soyut düşünebilmekse, nesnelerin kendi içindeki ve ötekiler arasındaki ilişkilerin bağlı oldukları ilke ve yasaları anlayıp düzene sokabilmektir. Bu da, yaşanmışlıklar ve deneyimler yoluyla edinilmiş izlenimleri somutlaştırma aşamasından sonra gelen düşünsel bir işlemdir. Böylece nesnel evrenden çıkarak, kendi öznel evrenimizde kendi  nesnel evrenimizi (tüm sanatsal biçimlerimizi) yaratarak görsel imgeye dönüştürdükten (kendimizleştirdikten) sonra resimsel anlatım diline dökeriz. Duyular aracılığıyla topladığımız izlenimler yoluyla bir yandan nesnel evreni kavramaya çalışırken, bir yandan da kendi öznel evrenimizi sezerek keşfederiz.

Olayların özünü daha iyi anlamaya çalışırken bir anlamda dış görünüşle yetinmemeye, görüntünün ardında yatana ulaşmaya yönelir insan. Bir başka deyişle var olanla uzlaşamamaktan; ötesini, gizemli olanı merak etmekten kaynaklanan bir anlam arayışıdır soyutlama isteği ve insanın doğasında vardır. Uzun süreli ve disiplinli bir gözleme dayanmayan “soyutlama boş, soyutlamasız görme kördür.” Şöyle de diyebiliriz; görsel anlamda gerçekleri doğal biçimleriyle değil, soyut imgelerle daha iyi ifade edebiliriz.

 

Ör: Figüratif olmakla birlikte “foto gerçekçi” hiçbir öge taşımayan, Picaso’nun Ağlayan Kadın’ındaki derin kederi hiç bir fotoğrafın bu denli güçlü yansıtabileceğini sanmıyorum.

Doğa biçimlerine bağımlı bir anlatım kaba bir betimlemecilikten öteye geçmez ve düşündürücü de değildir. ” Lafın tamamı aptala söylenir özdeyişinden yola çıkarak, kaba bir doğalcılığın (natüralizm), gerçeğin anlatımında yetersiz kalacağına inandığım ve daha önemlisi izleyiciyi aptal yerine koymuş olmamak için ve en iyi bu yolla kendimi dışavurabileceğimi düşündüğüm için soyutlamayı yeğliyorum. İşte izleyicinin de kendi yaşanmışlıklarından çıkarak belki bir ipucu yakalayabileceği; az çok tanınabilir ya da sezilebilir olan resimlerim, doğa ya da toplumsal yaşam kaynaklı olayların, psişik dünyamla harmanlandığı düşüncelerimdir. ”

Sanatçının kişisel sergisi, 14 Nisan 2018 tarihine kadar Galeri Akdeniz’de ziyaret edilebilir.

 

Galeri Akdeniz: Tagore Cad.(4.Cad) 720.sok.Şahinler Sitesi B blok no:5/b Yıldız-Çankaya/ANKARA

1227 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle