Hoşgeldiniz  

Rokoko sanatı CURCURNA ile yeniden hayat buluyor.

piece of ART News | 26 Kasım 2019 | Genel Haberler A- A+

 

Camaltı resim sanatı, Türk halk resminin önemli bir dalını oluşturur. 20. yy.nın sonuna kadar büyük gelişme göstermiş camaltı resim sanatı, bugün kaybolmaya yüz tutmuştur. Bir zamanlar çok moda olan bu resimler sadece evlerin duvarlarını süslemiyordu. Türbe, mescit gibi dini mekanlarda hatta berber, kasap ve kahvehane gibi dükkanlarda da sıkça rastlamak mümkündü.

Halk tarafından büyük bir ilgiyle karşılanan bu resimlerin, insanı nazara, hastalıklara, türlü afetlere karşı koruyucu bir güce sahip olduklarına ve bulundukları yere bereket, bolluk getireceklerine inanılıyordu. Bu resimlerin ilgi görmesinin bir nedenide boyanın muhafaza edilişi ile resme bozulmazlık ve sürekli parlaklık veriyor olmasıydı.

Kaybolmaya yüz tutmuş bu camaltı tekniğini günümüz dünyasına uyarlayarak tanıtan, yaşatan, halkla buluşturan nadir sanatçılardan biri olan Hatice Aras resimlerinde, izleyiciyi resmin içine çekerek mutluluk hissi veren, gerek renk ve biçimleriyle, gerekse eğlenen, keyifli, sevimli, tombul kadınlarıyla görsel bir şölen sunuyor. Aras’ın resimlerindeki kadınların, yiyip içtikleri, çalgı çengi cümbüşü içerisinde dans eden, tombul, mutlu eğlence halinde oluşları, geçmişte camaltı sanatının bolluk ve bereketi simgelemesi gibi bugün de bizlere aynı hissi veriyor. Bu halleriyle eserler, zamanın Rokoko sanatının bugünki yorumu olarak da ifade edilebilir.

Hatice Aras‘ın kişisel sergileriyle devam niteliği taşıyan “Curcuna” isimli bu özel sergisi 28 Kasım-21 Aralık tarihleri arasında Ankara’da Nurol Sanat Galerisi’nde görülebilir.

 

 

66 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle