Hoşgeldiniz  

Özet ile Sanatçı Bir Çiftin Sergisine Davetlisiniz.

piece of ART News | 09 Mart 2018 | Etkinlikler A- A+

 

 

Türk Soyut Resminde özellikle son 20 yılın en önemli temsilcilerinden olan  Zeynep Dilek ve Mehmet Çetiner çiftinin ” Özet “ adlı sergisi 10- 31 Mart tarihleri arasında  Galeri Diani’de!

” Özet “ adlı sergisi Galeri Diani’de …

 

“Çalışmalarımız bir soyutlama değildir. Soyuttur. Soyut sanatın salt kendine ilişkin olan bir duruşu vardır. Sanat eserinin kendisi sanat nesnesidir. Sanat eserini yapan kişi öznenin sanatçı olarak tuvalde var olması da doğal bir sonuç.

Biz de “ben- sanat- nesnesi- eser” olarak ortada olmak istiyoruz. Kendimi üretimimizle özdeşliyoruz.’ düşüncesinden yola çıkan sanatçı çiftin ” Özet “ adlı sergisi Galeri Diani’de 10- 31 Mart 2018 tarihleri arasında izleyicilerin beğenisine sunuluyor.

Galeri Diani’ nin son beş yıldır gelenekselleştirdiği sanatçılar , eleştirmenler ve izleyicilerin katılımıyla  gerçekleştirdiği sergi üzerine yapılacak olan söyleşi ise 17 Mart 2018 tarihinde gerçekleşecek.

 

Çetiner çifti sanat yaşamlarının basamaklarını 1989 yılından beri beraber tırmanıyorlar. Ve Türk Resim Sanatında son derece özveri ile düşüncelerinden ve sanat yaşamlarından hiç ödün vermeden üreten ender görülen sanatçı çiftlerden. Soyut sanatın önemli temsilcileri olmak dışında çift olarak birbirlerinden son derece farlı, ayırt edici sanat eserleri üretebiliyorlar. Aynı mekanda ve yaşamda  üretmenin dezavantajlarını değil avantajlarını kullanıp bir kuşağa damga vurmayı becerebiliyorlar.

“Soyut bir soyutlama değildir. Soyuttur”

 

Tüm bu özelliklerini bu sergilerinde; hem yaşamda hem sanatta birlikteliklerini, vazgeçmedikleri ilkelerini bir ‘Özet’ olarak izleyiciye aktarmak isterken yaşamlarında ki en önemli ilkleri olan “Soyut bir soyutlama değildir. Soyuttur” kavramının altını kuvvetle çizip izleyiciye geniş bir seçkide ve farklı tekniklerde sunuyorlar.

 

” Sanatçı, kendini en özgün, kendiyle en özdeş ifade biçimini seçiyor ve Nesne-l hale getiriyor, yani Eserini yaratıyor. Kendi işinde, bir nevi kendini doğuruyor. Sanatçı hayatta karşılaştığı, istem dışı maruz kaldığı ya da bilinçli olarak seçtiği her ne ise, göstermek istediği kadarıyla, bir dönüştürücü işleviyle sanatında izleyiciye kendini açıyor, her çalışmasıyla, her seferin de yeniden… Ve yeniden…”

Zeynep Dilek -Mehmet Çetiner

 

 

 

******     ******     ******     ******     ******     ******     ******     ******

 

Zeynep Dilek – Mehmet Çetiner Kimdir?

 

Zeynep Dilek Çetiner : 1968 yılında İstanbul’da doğan sanatçı 1989’da Yıldız Teknik Üniversitesi Restorasyon Bölümünden Diploma Projesini Resim Onarım ve Bakımı” konusu üzerine yaparak mezun oldu. 1989 yılında Deniz Müzesi’nde Restoratör olarak göreve başladı. 1991 yılında MSGSÜ – İstanbul Resim ve Heykel Müzesine geçiş yaptı. 1991-1994 yılları arasında RHMD ve MSGSÜ Resim Bölümü’nde resim / atölye çalışmalarına katıldı. 2004’te MSGSÜ Resim ve Heykel Müzesi Plastik Sanatlar Restorasyon- Konservasyon Birim Başkanı olarak atandı. Halen müzede uzman olarak görevine devam etmekte olan Zeynep Dilek Çetiner, soyut lirik anlayış içinde, spontane devinimlerle, dinamizm, ritim, denge, uzam gibi kavramlarla oluşturduğu kompozisyonları, serbest bir form anlayışını yansıtır. Yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürmekte olan Zeynep Dilek çok sayıda kişisel ve karma, yarışma, sanat fuarı etkinliğine katılmıştır. Birçok kuruluş ve özel koleksiyonlarda yapıtları bulunmaktadır.

 

 

Mehmet Çetiner: 1960 yılında doğan Mehmet Çetiner 1984 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. 1988’de Deniz Müzesi’nde plastik Sanatlar uzmanlığında bulundu. 1992 ‘de MSGSÜ Resim Heykel Müzesi’ne uzman olarak geçiş yaptı. 2004 yılında İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdür yardımcılığına atandı ve halen görevine uzman olarak devam etmektedir. Soyut kavramının altını kuvvetle çizen sanatçı İstanbul’da yaşamını sürdürmektedir. Çok sayıda kişisel ve karma, yarışma, sanat fuarı etkinliğine katılmıştır. Birçok kuruluş ve özel koleksiyonlarda yapıtları bulunmaktadır

 

958 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle