Hoşgeldiniz  

Mustafa Ayaz Retrospektif Sergisi ile İstanbul’da

piece of ART News | 23 Eylül 2018 | Genel Haberler A- A+

 

 

Ressam Mustafa Ayaz’ın 50’nci sanat yılının izlerini süren sergi,

25 Eylül – 3 Kasım tarihleri arasında

İş Sanat Kibele Galerisi’nde

İş Sanat Kibele Galerisi 50’nci sanat yılını kutlayan ressam Mustafa Ayaz’ı ağırlıyor.

İş Sanat Kibele Galerisi, 50’nci sanat yılını kutlayan ressam Mustafa Ayaz’ın figüratif eserlerini ağırlıyor. Sanatı aşk, yaşama sevinci ve geleceğe yönelik istekleri plastik değerlere dönüştürmek olarak anlatan sanatçı, sergide figüre ve konuya olan renkli tutkusunu gözler önüne seriyor. Sanatseverler, Ayaz’ın benzersiz figürlerini izlerken, resim yolcuğunu ve plastik anlatım dilinin nasıl değiştiğini de gözlemleme imkânı bulacak.

Resme ilk başladığı dönemlerde soyut-dışavurumcu resimler yapan sanatçı, 1970’lerde kaligrafik bir anlayışa yöneldi. Ayaz, Karadeniz hayatını gözlemlemiş olmasının etkisiyle, günlük yaşamda kadın figürünün öne çıktığı resimler yapmaya başladı. Resimlerinde genellikle başköşeye oturttuğu kadın figürü ve kimi zaman çevresinde yer alan kendi portresiyle hem kadın-erkek ilişkilerine göndermelerde bulunuyor hem de sürekli anlattığı gösterişli bir kadın imgesini vurguluyor.

Kendinin arama yolculuğunda resim sanatının bir araç olduğunu ifade eden sanatçı, retrospektifine dışarıdan bir göz olarak bakmayı tercih ederek, “Konuşmayı, yazmayı öğrenme örneği ve plastik anlatım dilinin de yaşamımız ve düşüncemiz doğrultusunda giderek nasıl değiştiğini, nasıl bir karakter çizgisi oluşturduğunu görmek ve göstermek istediğini” belirtiyor.

Kariyeri boyunca çok sayıda kişisel sergi açan, karma sergiye katılan ve eserleri yurt içinde ve yurt dışında birçok özel koleksiyonda yer alan

25 ödül sahibi sanatçının, renkli figürlerine tanıklık edecek olan ziyaretçiler sergiyi,

25 Eylül – 3 Kasım tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi’nde gezebilecek.

 

Mustafa Ayaz Kimdir.?

1938 yılında Trabzon’da doğan sanatçı Mustafa Ayaz’ın çocukluğu, II. Dünya Savaşı’nın getirdiği ekonomik bunalımlar içerisinde geçti. Ayaz, Çaykara Merkez İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. Resme olan yeteneği keşfedilen Ayaz, 1956 yılında İstanbul Çapa İlköğretmen Okulu resim seminerine sınavla çağrıldı. 1963’te, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’ndeki öğrenimini tamamladı ve ardından aynı bölümde asistan olarak görevine devam etti. “Arkaik, Klasik ve Barok Üslupları” konulu asistanlık tezini veren Ayaz, Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’ne resim öğretmeni olarak atandı. 1985’te, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne öğretim görevlisi olan Ayaz, bir yıl sonra kendi isteğiyle emekli oldu. Profesör unvanını alan ressam, 1987 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne öğretim üyesi olarak atandı. Kendi imkanlarıyla “Mustafa Ayaz Müzesi ve Plastik Sanatlar Merkezi Vakfı”nı kuran sanatçının 400’den fazla yapıtı yabancı ülke koleksiyonlarında, 4 bine yakını da yerli koleksiyonlarda bulunuyor.

1208 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle