Hoşgeldiniz  

Haremin Hiperrealist Yansıması: The Odalisque

piece of ART News | 26 Nisan 2018 | Etkinlikler, Genel Haberler A- A+

Galeri MERKUR,  30 Nisan-31 Mayıs 2018 tarihleri arasında Mustafa Yüce’nin “The Odalisque” isimli sergisine evsahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Mustafa Yüce’nin hiperrealist teknikle çalıştığı yeni sergisi “The Odalisque” Osmanlı haremindeki yasak kadınların sıra dışı öykülerine, hareme seçilen güzel köle kızlara ve Osmanlı hanedanının ihtişam içindeki yaşamına odaklanıyor.

Sanatçı Oryantalist ressamlara konu olmuş, onların zihinlerini cezbetmiş ancak kendilerine hep yasaklı olan bu sebeple de ancak zihinlerinde kurdukları ütopyayı resmederek somut hale getirmeye çalıştıkları haremin yasaklı kadınlarını irdeliyor. Modern dünyamızın nesneleri ve imgeleri ile tüm dünyada merak uyandıran ancak merak uyandırdığı oranda da saklı tutulan Osmanlı hareminde yaşamış olan köle kadınları bir araya getirerek kendi ütopyasını sunuyor. Bunu sunarken yansıttığı asıl nokta ise haremin zevki, sefası ve güzel kadınları. Mustafa Yüce bu serisinde  haremin yasaklı kadınlarının en özel, tutkulu, vahşi ve masum yanlarını günümüz objeleri ile birleştirerek çağdaş bir yorum katıyor. Sanatçı, Osmanlı Dönemi mimari bezemeleri ile tuvalde yarattığı mekanı da gerçek kılıyor. Aynı zamanda sanatçının resimleri konu bakımından haremi 19.yüzyıl oryantalistlerinin işlediği gibi ele alarak sanat tarihine de referans gönderiyor. Ancak onun resimleri yaşadığımız çağın nesnelerini de içerisine katarak tarihte önemli bir yer eden yasaklı kadınları daha canlı ve gerçek kılıyor.

Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden (özellikle Hırvat, Macar, Fransız, İtalyan, Rum, Rus, Gürcü)  özenle seçilerek hareme getirilen ve kendilerine oldukça donanımlı eğitimlerin verildiği harem kadınlarının adeta bir kafeste özenle yaşatıldığı bu yuva gerçekten bir yuva mıydı? Erkek egemen bir dünyanın baskın olduğu ve başarılı olmanın padişahın gözdesi olmaktan ya da ona bir erkek çocuk vermekten geçtiği bu yolda o kadınlar neler hissettiler ve bu hissettiklerinin içerisinde erotizme ve keyfe yer var mıydı?

Sanat tarihine de referansların olduğu, her bir resimde haremin güzel kadınlarının en mahrem anlarında olanlara ve hissettiklerine şahit olduğumuz ve haremi hiperrealist bir tarzda izleyebileceğimiz The Odalisque sergisi 31 Mayıs’a kadar MERKUR’de görülebilir.

 

 

MERKUR

Mim Kemal Öke Cad. Erenler Apt.
No: 12 D: 2  Nişantaşı / İstanbul

Telefon: 0212 225 37 37- 0212 231 69 87
www.galerimerkur.com
galeri@galerimerkur.com

707 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle