Hoşgeldiniz  

Evin İyem hayata veda etti…

piece of ART News | 04 Aralık 2018 | Genel Haberler A- A+

 

Evin Sanat Galerisi’nin kurucusu Evin İyem, 2 Aralık Pazar günü aramızdan ayrıldı.

Sanatçı ile sanatseveri en doğru şekilde buluşturmak adına son ana kadar direnen Evin İyem, 58 yaşında hayata veda etti.

İyem’in cenazesi 5 Aralık Çarşamba günü öğle namazından sonra Bebek Cami’inden kaldırılacak.

Evin Sanat Galerisi kurucu direktörü Evin İyem yaşamını yitirdi. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Evin İyem, 1996 yılında eşi Ümit İyem’le birlikte Evin Sanat Galerisi’ni kurmuştu.

Türk Resim sanatının en önemli isimlerinden Nuri İyem ve seramik ustası Nasip İyem’in oğlu olan eşi Ümit İyem’le birlikte 1996 yılında Bebek’te açtıkları Evin Sanat Galerisi, 22 yıl içinde Naile Akıncı, Neş’e Erdok, Nedret Sekban gibi Türkiye’nin önemli sanatçılarının sergilerine ev sahipliği yaptı. Nuri İyem’in ideal galeri sanatçı ilişkisini hayata geçirmek adına 1996 yılından beri Evin Sanat Galerisi’nde, TÜYAP’taki sergilerde hem sanatseverlere hem de sanatçılara özveriyle, titizlikle hizmet verdi.

Evin Sanat Galerisi, Türkiye’nin önemli ressam ve heykeltıraşlarının yanı sıra genç sanatçılar için de kişisel ve grup sergileri düzenledi. Galeri, 2006 yılından itibaren Nuri İyem Resim Ödülü ve Sergisi’ni gerçekleştiriyor.

 

385 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle