Hoşgeldiniz  

DEUS EX MACHINA Koleksiyonu Avanos Yolcusu

piece of ART News | 23 Kasım 2019 | Genel Haberler A- A+

 

DEUS EX MACHINA

SEZER – ALİ AK BARET KOLEKSİYONUNDAN BİR SEÇKİ

Küratör: Funda İyce Tuncel

29 Kasım 2019 – 05 Ocak 2020

Güray Müze Kapadokya

Avanos, Nevşehir

Endüstriyel üretim sürecinde iş güvenliğinin vazgeçilmez bileşeni olan “baret”i, toplumsal gelişim sürecinin vazgeçilmezi “sanat” ile bir araya getiren koleksiyonumuzdan bir seçkiyi sizlerin beğenisine sunmaktan gurur duyuyoruz.

Sanayi devrimiyle birlikte insanlığın gündemine gelen “iş güvenliği” kavramı, 1910 lu yıllarda ilk baretlerin devreye girmesiyle adeta bu koruyucu nesneyle özdeşleştirilir olmuş, o günlerden itibaren hemen tüm endüstriler bareti, iş yasaları ve çalışanların güvenliği bağlamında bir mucizevi kurtarıcı, mutlu sona ulaştıran bir aracı, bir “deus ex machina” olarak yüceltmişlerdir.

Pagan tanrıların gücü ile donatıldığına inanılan bareti, kaygılı bireyleri ve depresif toplumları iyileştirici güce sahip olduğu bilinen sanatla harmanlayan sergideki 120 eser, bir buçuk yıldır büyümeye devam eden koleksiyonumuzdan seçildi. Katılan sanatçılar eserleri diledikleri gibi serbestçe tasarlayıp yarattılar. Plastik sanatların resim, heykel, seramik, grafik gibi çeşitli

disiplinleri temsil edildi; yağlıboya, akrilik boya, kolaj, hazır nesne, asamblaj, neon gibi çeşitli teknik ve malzemeler kullanıldı. İlgiyle izleyeceğinizi umuyoruz.

Bu sergi vesilesiyle; Zonguldak’ta, Soma’da, tersanelerde, inşaatlarda, fabrikalarda, petrol sahalarında bizim hayatlarımızı iyileştirmek, kolaylaştırmak için yaz demeden, kış demeden, sıcak demeden, soğuk demeden, kolay demeden, zor demeden çalışırken kendi hayatlarını kaybeden işçileri, teknisyenleri ve mühendisleri bir kez daha minnetle anıyoruz.

*: deus ex machina (makineden gelen tanrı): Klasik Yunan ve Roma tragedyalarında oyunun sonunda sorunlar örgüsünü mucizevi bir şekilde çözmek üzere sahneye ilkel bir vinç vasıtasıyla indirilen tanrı kılığına girmiş oyuncuya verilen ad.

73 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle