Hoşgeldiniz  

“BALABAN BASKI RESİMLERİ SERGİSİ” açıldı…

piece of ART News | 20 Temmuz 2018 | Etkinlikler, Genel Haberler A- A+

 

ASTORİA AVM’de yer alan CORPUS Galeri’de 18 Temmuz çarşamba günü, Balaban’ında katılımıyla açıldı.

Balaban’ın resimleri arasından kendi özel seçimleri ve bu resimlerden yapılacak olan inkjet baskıları bizzat denetlemesiyle özenle ve özel olarak hazırlanan: “BALABAN BASKI RESİMLERİ SERGİSİ”, 18 Ağustos 2018 tarihine kadar ASTORİA AVM’de yer alan CORPUS Galeri’de sergilenecektir.

Balaban (İbram Ali), 1921 yılında Bursa Osmangazi’ye bağlı Seçköy’de doğdu. Daha 16 yaşındayken hapse düştü ve üç yıl Bursa Cezaevi’nde hapis yattı. Cezasını çekip hapisten çıktıktan sonra aradan çok geçmeden babasının öldürülmesi üzerine başlayan kan davası nedeniyle hasmını öldürür ve yeniden ikinci kez Bursa Cezaevi’ne girer ve on yıl cezaevinde kalır. Balaban, cezaevinde kendisi gibi mahkum olan ve sonradan “ustam” diyeceği ünlü şairimiz Nâzım Hikmet ile tanışır ve onunla birlikte yoğun olarak resim çalışmaya başlar. Ondan resim, sanat, sanat tarihi, felsefe ve tarih dersleri alır. Cezaevinden tahliye olduktan sonra köyüne döner ve bir daha da resmi asla bırakmaz, onun
hayatının merkezine koyar. Ustası Nâzım’la baba – oğul, usta – çırak ilişkisi içerisinde çalışmalarını sürdürür ve uluslararası sergiler açan büyük bir sanatçı olarak ismini sanat tarihine kazır.

Orhan Kemal, Sinan Korle, Nâzım’ın annesi Celile hanım, Celal Esat Arseven, Abidin Dino, şair Hasan Hüseyin Korkmazgil, gazeteci Mehmet Kemal, Melih Cevdet Anday, Yaşar Kemal, Elif Naci, Sabahattin Eyüboğlu, Sezer Tansuğ, Fakir Baykurt, Azra Erhat, Çetin Altan, Rus yazar Radi Fish, Ahmet Köksal, Kaya Özsezgin vd. birçok yazar, şair, sanatçı, sanat yazarı ve tarihçi ile tanışarak onların desteklerini kazanır. Onlar da Balaban’ın sanatı hakkında çok sayıda yazı yazarlar. Sanatıyla ilgili birçok kitap ve katalog yayımlanır.

Ayrıca Balaban’ın yayımlanmış birçok kitabı bulunuyor. Bir kitabı Haldun Çubukçu tarafından oyunlaştırılıp Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Ayşe Emel Mesci tarafından sahneye konuldu. Tekirdağ Süleymanpaşa (merkez ilçe) Belediyesi tarafından Tekirdağ’da, içerisinde sanatçının resimlerinin de yer aldığı “İbrahim Balaban Müzesi” açılma hazırlıkları halen sürmektedir.
Ayrıca CORPUS yayınlarınca, içerisinde Emre Zeytinoğlu, Barış Acar, Orçun Çadırcı ve Övünç Demiray’ın yazılarının yer aldığı BALABAN sanatçı kitabının Savaş Çekiç tarafından yürütülen tasarım çalışmaları da halen devam etmektedir.

 

 

666 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Pieceofart Ajans Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle